banner73

28 Mayıs 2020 Perşembe

EVLERDE SAĞLIKLI VE HUZURLU BAYRAM!

Belediye Meclisinde 1,95 TL’lik otobüs fiyatı oybirliği ile kabul edildi

GÖZLER ARALIK AYINA ÇEVRİLDİ

08 Kasım 2019 Cuma 09:53
Belediye Meclisinde 1,95 TL’lik otobüs fiyatı oybirliği ile kabul edildi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Biz bunu şu anki güncel fiyatı olan 1,95 TL talep edilen fiyatta Aralık ayındaki Fiyat Belirleme Komisyonuna kadar bırakalım. Fiyat Belirleme Komisyonumuz değerlendirmeyi yapsın. Bu değerlendirmenin ardından arkadaşlarımızın hem işlerini sürdürebilmesi, hem de öğrenci kardeşlerimizin okula gidiş-gelişlerinin aksamaması için biz bu işi asgari müşterekte buluşalım, tarafları kavga ettirmek, tarafları birbirine düşürmek bizim zaten kesinlikle yapmamamız gereken bir şey zaten tarafların da hizmet alması ya da hizmet sunmasını en iyi şekilde sağlamak durumundayız” dedi.

 Burdur Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında şehit içi halk otobüslerinde paralı binişlerin kaldırılarak, tek kullanımlık kartların uygulanması ve üniversite öğrenci tarifesinin güncellenmesi hususu görüşüldü. Başkan Ercengiz, Belediye Meclisi Toplantısına katılmak üzere meclis salonuna gelen öğrenciler arasından temsili iki öğrenciyi toplantıya aldı. Toplantıda üniversite öğrenciler 1,75 TL otobüs fiyatında ısrar ederken, Halk Otobüsleri Kooperatifi ise 1,95 TL’de kararlı bir duruş sergiledi.
Başkan Ercengiz, tekliflerin yapılması üzerine belediye meclisi toplantısına ara vererek, parti gruplarının konuyu değerlendirmesini, teklif ve görüşlerin alınmasını istedi. Meclis Toplantısında verilen arada AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclisi Üyeleri hem öğrencilerle hem kooperatif yetkilileri hem de kendi aralarında istişarede bulundu.
Değerlendirmelerin ardından toplantıyı açan Başkan Ercengiz, “Bizler elbette siyasetçiyiz, siyasetin asıl amacı insana hizmet etmek olan ve bunu yaparken de tüm tarafların haklarını gözeterek, yürütmek zorunda olan bir kurumdur. Herkes kendi grubuyla bir araya geldi. Bir kere daha şunu açıkça ifade etmek istiyorum. biz burada popülizm yapabiliriz, biz burada kendi siyasi geleceklerimizi yada siyasi partilerimizin adını kısa vadede doğru hamleler yapmış gibi gösterebiliriz ama amacımız ifade ettiğim gibi tarafların haklarını korumak, hizmeti aksatmamak, hizmet üretmek ve hizmeti çoğaltmaktır. Şimdi 1,95 TL’lik bir rakam zaten halk otobüslerinin zorlayarak geldikleri bir rakam olduğunu ifade ettiler. Ben onlara da taraf oldukları için kendilerine bir soru sormak istiyorum, 1,75 TL’lik bir teklif var. bu teklif sizin açınızdan ne durumdadır. Yapılabilir mi, sürdürülebilir mi?” diye sordu.  
“1,75 TL’DE KONTAĞI KAPATIRIZ”

Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi yetkilileri ise Başkan Ercengiz’e, ‘Mümkün değil başkanım, 1,75 TL olursa biz kontağı kapatırız. Mümkün değil çalışamayız” cevabını verdiler.
“ARALIK AYINDA FİYAT BELİRLEME KOMİSYONU DEĞERLENDİRMESİNİ YAPSIN”
Başkan Ercengiz, cevabın üzerine “Anladım, 1,75 TL’lik teklif sizin için makul bir teklif değil. Biraz önce de söyledim, bizim derdimiz hizmet etmek, bu mecliste yurttaşın bize verdiği görevde bu hizmetleri sürdürülebilir hale getirmektir. Halk otobüsü taşımacılığını topyekûn değerlendirdiğimizde, sadece akaryakıt fiyatları üzerinden değerlendirmek de herhalde doğru değildir çünkü işçi ücreti, bakımı, lastiği, muhtelif giderlerini de üst üste koyduklarında gelir bilançolarını kendileri de takip ediyor ve hatta kayıt altına alınmayı da ısrarla istiyorlar ki sonuç herkes tarafından şeffaf, görünür ve izlenebilir olsun. Valilikte yaptığımız toplantıda daha önce hattını ve otobüsünü üzerine satılık yazmadan satıldığını, şimdi ise otobüslerin neredeyse üçte birinde satılık levhasının olduğunu ifade ettiler. Sonuçta onlar esnaflık yapıyor. Onları da belli ölçüde işin içinde tutmamız gerekiyor bu hizmetin üretilmesi için çünkü şu anda alternatifi yoktur. Bu alternatifler değerlendirilecektir. Bu başka bir konudur, başka bir günceldir. Bunu birlikte de değerlendirebiliriz, üniversite yönetimiyle de zaten değerlendiriyoruz. 1,75 TL’lik teklifi kendileri tarafından sürdürülebilir bir teklif olmadığını ifade ettiler. Biz bunu şu anki güncel fiyatı olan 1,95 TL talep edilen fiyatta Aralık ayındaki Fiyat Belirleme Komisyonuna kadar bırakalım. Fiyat Belirleme Komisyonumuz değerlendirmeyi yapsın. Bu değerlendirmenin ardından arkadaşlarımızın hem işlerini sürdürebilmesi, hem de öğrenci kardeşlerimizin okula gidiş-gelişlerinin aksamaması için biz bu işi asgari müşterekte buluşalım, tarafları kavga ettirmek, tarafları birbirine düşürmek bizim zaten kesinlikle yapmamamız gereken bir şey zaten tarafların da hizmet alması ya da hizmet sunmasını en iyi şekilde sağlamak durumundayız. Meclis toplantısının en başında ifade ettiğim şekliyle bu iş siyasetin konusu da değildir. Genç kardeşlerimizin açtığı pankartta ‘İndirim bizim, siyaset sizin olsun’ yazıyordu, şunu da söyleyeyim bu iş siyaset konusu değil, bu iş ekonominin realitenin ve yaşam koşullarının konusudur. Bunu değerlendirelim, doğru hareket edelim, hiçbir tarafı mağdur etmeyelim, benim fikrim budur” şeklinde konuştu.
“HEPİMİZ ÖĞRENCİ SIRALARINDAN GEÇTİK”
Öğrencilerin isteklerini de anladığını dile getiren Başkan Ercengiz, “Hepimiz öğrenci sıralarından geçtik, bunu da ilk defa edeyim. Kendilerine en yakın Burdur Belediye Meclisini gördükleri ve beni gördükleri için buradan çözebileceklerini düşündükleri için bizden talep ediyorlar. Biz de bu konuda halk otobüsçü dostlarımızı da mağdur etmeden, bu hizmetin üretimine ve bu hizmetin devamını sağlayabilmek için asgari müşterekte buluşturmak zorundayız” diye konuştu.
EKONOMİK SIKINTILARI DİLE GETİRDİ
Ülke genelinde büyük bir fiyat artışı yaşandığına dikkat çeken Başkan Ercengiz, “ Demin konuştuk, ülkede yeniden değerleme oranının yüzde 23 olduğu, kaçınılmaz bir enflasyon gerçeğinin olduğu noktada resmi rakamlara göre şu anda yüzde 8-10’larda olduğunu bile varsayacak olursak,  ülkede bir fiyat artışı var. biz fiyat artışının tarafı değiliz çünkü özellikle sabit ve dar gelirli yurttaşımızın yaşam koşullarını zorlaştıran zaten fiyat artışıdır. Ülkenin istikrarının olabilmesi için ülkede iş yapılabilmesi için bir faiz kıskacından kurtulması gerektiğini başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere her fırsatta, herkes söylüyor ama ortada da bir realite var, hayatın gerçeği bu yıl Burdur Belediyesi sadece 20 tane İmar’da ruhsat harcı kesmiş yani bir önceki yıl 350-400’lerde olan bu rakam, bu yıl 20’ye düşmüş, yüzde 5’îne düşmüş, Burdur’daki inşaat imalatı. Baktığımız zaman ülkede bir ekonomik sıkıntı var bunu da hep birlikte kol kola aşarız” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 50’Sİ HALA NAKİT BİNİŞ YAPIYOR”
Halk Otobüsçülerimiz kayıt altına alınmak istiyorlar, ısrarla çünkü onlar da bir takım devletimiz tarafından kayıt dışı ekonomiye kayıldığı yönünde yapılan ihbarlar nedeniyle ceza ile karşı karşıya oldukları için onları da kayıt altına almak istiyorlar. Yani vergimizi tam verelim, kaydımızı tam tutalım diyorlar ona da ihtiyacımız yok çünkü kendilerinin ifadeleridir, bilmiyorum ben sayısal verileri onların beyanına istinaden konuşuyorum. Şu anda bile halen yüzde 50’ye yakın öğrenci kardeşimizin nakit binişe devam ettiğini ifade ediyorlar.  Biz öğrencilerimizin 18 TL’ye aldıkları kartların tam eğitim-öğretim yılları boyunca sadece vize yaptırarak bir daha para ödemeden kullanabildiklerini kendilerinden öğrendim. Bir defa 18 TL para verecekler kardeşlerimiz, ondan sonra da bir daha kent karta para ödemeyecekler” şeklinde konuştu.  

İKAMETİNİ ALANA 125 TL YOL DESTEĞİ
Burdur Belediyesinin ikametini Burdur’a alan öğrencilere 125 TL yol desteği verdiğini de hatırlatan Başkan Ercengiz, “Gelecekler kardeşlerimiz ikametlerini Burdur’a alacaklar, 125 TL’de yol desteğini biz vereceğiz. İftar sofralarımız, gönül sofralarımız onlara açık, konserlerimiz onlar için, yaptığımız aydınlatmalar, kafeler, sosyal alanlar, parklar ve öğrencimizin konforunu artırabilecek, bunu sindirerek büyütebileceğimiz her türlü kent sorununu da birlikte ortadan kaldıracağız. Nasıl mı, kol kola girerek, birlikte uygun bir dili kullanarak” ifadelerini kullandı.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ TARİFESİ 1,95 TL’YE OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Başkan Ercengiz konuşmasının ardından üniversite öğrenci tarifesinin 1,95 TL olarak belirlenmesini oylamaya sundu. Üniversite öğrenci tarifesinin Aralık ayına kadar Fiyat Belirleme Komisyonunda değerlendirilip gelmesi şartıyla 1,95 TL olarak belirlenmesine oybirliği ile karar verdi. Başkan Ercengiz, “şu anki mevcut arkadaşlarımızın talep ettiği rakamlarla kalmak kaydıyla Aralık ayında Fiyat Belirleme Komisyonunda tekrar değerlendirilip, gelmesinin ben uygun olduğunu düşünüyorum. Komisyonumuz değerlendirmesini yapsın ve bunu bir siyaset malzemesi yapmaktan çok ayakları yere basan, ekonominin temel değerlerini de göz önünde bulundurarak, tüm tarafların çıkarlarını da gözeterek, uygun bir karara bağlayalım isterim” açıklamasında bulundu.

Hayal GİRİŞİMBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV