banner66

13 Aralık 2019 Cuma

BAYRAMA HAZIRIZ!

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur halkının Kurban Bayramını güven ve huzur ortamında geçirmesi için tüm kurumların tedbirlerini aldığını açıkladı.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 11:17
BAYRAMA HAZIRIZ!

 Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur Halkının Kurban Bayramını güven ve huzur içinde geçirmesi için tüm kurumların Kurban Bayramı Tedbirlerini tamamladığını açıkladı. Kurban Bayramında il genelinde üzücü olayların yaşanmaması için trafik ekiplerinin izinlerinin kaldırıldığını ve tüm trafik ekiplerinin görev yapacağını ifade eden Vali Hasan Şıldak, asayiş yönünden ise vatandaşların sahte para, hayvan hırsızlıkları ve dolandırıcılıklara yönelik dikkatli olmasını istedi.
İŞTE KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİ
Burdur Valisi Hasan Şıldak, kolluk kuvvetleri başta olmak üzere Kurban Bayramında görev yapacak kurumların tedbirlerini şöyle açıkladı:
“Vatandaşlarımızın, 9 Ağustos 2019 Cuma günü başlayacak olan Kurban Bayramı tatilini huzur ve güven ortamı içinde geçirmesini sağlamak, tatil süresince kamu hizmetlerinin sunumunda herhangi bir aksaklığa yol açmamak amacıyla aşağıda yer verilen tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından alınması Valiliğimce gerekli görülmüştür.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI:

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 19.07.2019 tarihli ve 12779 sayılı “Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu Genelgesinde; Kurban Bayramı tatilinin yaz mevsimine denk gelmesi ile birlikte karayollarımızdaki “turizm ve tarımsal” amaçlı seyahatlerin ve uzun mesafelere bağlı olarak “seyahat sürelerinin artacağı” göz önünde bulundurularak trafik güvenliğinde oluşabilecek olumsuz etkileri en aza indirmek ve trafik kazalarıyla en seri şekilde mücadele edebilmek için başta hız ihlalleri olmak üzere , toplam ve sürekli taşıt kullanma süreleri, şerit kullanma, hatalı dönüşler, yakın takip ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlama gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik bütün hususları da içerecek şekilde, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından bayram öncesi ve sonrası için tedbir planları hazırlanacak ve birer örneği Valiliğime sunulacaktır. Genelgede belirtilen maddelerin uygulanmasında bütün hususlar göz önüne alınarak hareket edilecek, ayrıca aşağıda belirtilen maddelerin uygulanmasında hassasiyet gösterilecektir.

1. Polis ve Jandarma trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek, büro hizmetlerinde görevli personel denetim ekiplerine takviye edilecek, trafik hizmetleri dışında nöbet/vekalet/ikiz görevlendirme yapılmayacaktır.

2. Trafik birimlerine ait hizmet binalarının çevre koruma nöbetleri, bayram süresince takviye edilen genel hizmet personeli tarafından tutulacak, tüm trafik personeli fiilen denetim hizmetlerinde görevlendirilecektir.

3. Bayram tatili süresince trafik birimleri, genel hizmet/asayiş birimlerinden en çok sayıda personel ile takviye edilecek, ayrıca gerek görülmesi halinde diğer birimlerin resmi araçlarından da yararlanılacaktır.

4. Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergâhlarında “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nun geliştirilmesine yönelik olarak GÖRÜNÜR olmaları sağlanacak, güzergâhta ekip araçlarının tepe lambaları açık olacak, bekleme ve denetleme noktalarındaki ekip ve personelin görünürlüğünü artırmak amacıyla ekip araçları yola 90 derece açıyla bulundurulacaktır.

5. Trafik birim amirlerince, “Karar Destek Sistemleri” olarak da adlandırılan istatistiki verilerden de yararlanarak, sorumlulukları altındaki karayolunda kazaya sebebiyet veren ihlallerin nerelerde gerçekleştiği ve bunların hangi ihlaller olduğu, bu ihlaller nedeniyle kazanın meydana geldiği kavşak geometrisi, yatay ve düşey geometri, oluş türleri, zamanları, sürücü kusurları ile kaza yerleri gibi bilgilere dayalı olarak denetimlerin yapılacağı kesimler ve saatlere ilişkin planlar oluşturulacaktır.

6. Trafik ihlalleri ve kazaların arttığı kesimler ile trafiğin yoğunlaştığı bölgelere, trafik ekiplerinin görünürlük etkisini ve sıklığını artırmak amacıyla yaptırılan “Maket/Model Trafik Ekip Araçları”nın temiz, bakımlı ve gece de görünürlüklerinin artırılması amacıyla tepe lambalarının çalışır vaziyette bulundurulması sağlanacaktır.
7. Sadece ihlal yapan taşıtlar değil, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda diğer araç sürücüleri de durdurularak “Yüz Yüze İletişim” kurulacak, durdurulma nedenleri ile hız yapmamaları, araçta ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen veya geçmek üzere olanlara durarak yol vermelerinin gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve “dikkat ve konsantrasyonları”nın dağılmaması amacıyla her iki saatte on dakika mola vermeleri konusunda bilgilendirilecektir.
8. Trafik personelinin mazeret-senelik izinleri görevi aksatmayacak şekilde bayram sonrasına planlanacaktır.
9. Şehirlerarası karayolları üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olacağı kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak icra edeceklerdir. Trafik ekip ve personel sayısının yeterli olmaması halinde, diğer birimlerden karma ekipler oluşturulacaktır. Bu nedenle trafik tedbirleri talimatı İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ve İlçe Jandarma Komutanlıklarına gönderilecektir.

10. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçları, traktörler, biçerdöverler ve benzerlerinin uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek, kısıtlama ve yasaklara uymaları ile traktör römorklarına arkadan çarpma, traktörlerin tarladan karayoluna katılımı sırasında meydana gelen yandan çarpma şeklindeki kazalar, römorkların uygunsuz ve görüşü engelleyecek şekilde yüklenmesi ve bu araçların fenni muayene ve sigortalarının yaptırılması konusunda denetimlerin yanı sıra Ziraat Odaları ve diğer platformlarda bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır.

11. Yaz mevsiminde motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının daha fazla karayolu üzerinde bulunacağı, turizm ve sahil kesimlerine seyahatlerinin artacağı dikkate alınarak,  üzerinde koruma başlığı ve gözlüğü, diğer araçlarda ise emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemleri kullanımı ile ilgili denetimlere önem verilecektir. Emniyet kemeri kullanmanın trafik kazalarında hayat kurtarmadaki önemine ilişkin inanç ve farkındalığı artırmak amacıyla eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecektir.

12.  Modifiye edilmiş araç, abart egzoz, uygunsuz ışık donanımları (standart dışı renkte daha güçlü ampul ve ışık veren ya da güçlü beyaz led ampul vb.) ve harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi amacıyla, hedef bölge ve saatlerde, asayiş ekipleri ile birlikte müşterek denetimler yapılacak, tespit edilen araçlar trafikten men edilerek, Ek-40 Uygunsuzluk Tespit Tutanağı düzenlenerek muayeneye sevk edilecektir.

13. Yaya önceliği/güvenliğiyle ilgili, “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan “Yaşam Tüneli” bulunan illerimizde, bu alanlarda taşıt sürücülerine/yolculara; cep telefonu kullanımı ve hızlı araç kullanmanın dikkat ve algıyı azaltarak yayaların geç fark edilmesine veya fark edilmemesine neden olduğundan bahisle kısa video/slayt gösterimleri yapılarak, eğitim çadırlarının etkin bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.

14. Herhangi bir nedenle karayolunun trafiğe kapandığı durumlar ile meydana gelen ölümlü, 5 ve daha fazla yaralanmalı tüm trafik kazalarına ait bilgiler en geç bir saat içinde tablet veya masaüstü bilgisayarlarda “Kaza Bildirim” programına işlenerek Emniyet Genel Müdürlüğünün 0505 318 00 88 ve 0312 462 21 91-92 numaralı telefonlarına zaman kaybetmeksizin bildirilecektir. Ayrıca trafik kazalarının günlük olarak  PolNet kaza projesine veri girişinin yapılması sağlanacaktır.

15.Yapılacak olan denetimler planlanırken, son 3 yılda trafik kazalarının yoğun olarak meydana geldiği yerler, günler, saatler, güzergahlar, kaza oluş türleri, sürücü kusurları ve trafik yoğunlukları göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacaktır.

16. Kurban Bayramı tatili süresince içkili ve içkisiz umuma açık yerler Jandarma ve Emniyet birimlerince etkili şekilde denetlenecektir.

17. Trafiğin yoğunluk kazanacağı Salda Gölü çevresi, Sagalassos ve İnsuyu Mağarası çevresinde ve güzergâhlarında genel güvenlik ve trafik yönünden alınan tedbirler arttırılacaktır.
BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞI:

Bayram ziyaretlerinin yoğun olarak yapılacağı dikkate alınarak toplu taşıma hizmetleri düzenlenecek, güzergâhlar ve araç sayıları ihtiyaca göre planlanacaktır. Bayram süresince ziyaret edilen yerler arasında olan mezarlık, kurban satış ve kesim alanlarının ulaşım, araç parkı, otobüs terminalinin temizliği ile yangın olaylarına karşı itfaiye teşkilatında gerekli tedbirlerin alınması gibi hususlar bir kez daha gözden geçirilecek, varsa eksiklikleri tamamlanacaktır. Ayrıca vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyu, çöp ve katı atıkların toplanması, cenaze hizmetlerinin gecikmeden karşılanması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

Kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi, kesim yerleri dışında kurban kesimine müsaade edilmemesi, park, cadde ve sokaklarda kesim yapılmasının önlenmesi, kurban atıklarının usulüne uygun bir şekilde bertaraf edilerek çevre kirliliğinin oluşmasına fırsat verilmemesi için gerekli tedbirler önceden alınacak ve takip edilecektir.

Bayram tatili süresince çocuk oyun alanlarının da yoğun olarak kullanılacağı dikkate alınarak, bu alanların bakımının ve temizliğinin öncelikle yapılması ve bayram boyunca takip edilmesi, bu alanlarda çocukların güvenliğini tehdit edebilecek unsurların ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ:

Kurban Bayramı tatili süresince halkımızın sağlık hizmetleri kesintisiz olarak  sürdürülecektir. Olabilecek trafik kazaları ve kurban kesimi sırasında oluşacak yaralanmalar ile istenmeyen olaylara karşı İl Sağlık Müdürlüğünce gerekli bütün sağlık önlemleri eksiksiz olarak alınacaktır.
İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ:

Kurban Bayram öncesi dönemi kapsayacak şekilde gıda üretim, satış ve tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilecek, ilgili kuruluşlarla iş birliği içinde özellikle bayramda tüketilecek gıdaların denetimi gerçekleştirilecektir.
TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ:
Bayram öncesi dönemde piyasa fiyat denetimi ve ürün etiket denetimi konuları titizlikle yerine getirilecektir.
İL ÖZEL İDARESİ:
İl genelinde çöp toplama hizmetlerinde hiçbir aksama yaşanmayacak şekilde planlama yapılacak ve bayram tatili süresince çöp toplama faaliyetleri günlük olarak sürdürülecek, Salda Gölü çevresinde çöp toplama hizmetlerine ayrıca önem verilecek ve gerektiğinde aynı gün içinde tekrar çöp toplanacak şekilde hazırlık yapılacaktır. Ayrıca şehitliklerin tertip ve düzeni gözden geçirilerek temizlikleri yapılacaktır.
KARAYOLLARI 134. ŞUBE ŞEFLİĞİ:

Bayram tatili süresince yaşanacak araç trafiği dikkate alınarak sorumluluk alanında bulunan karayollarında gerekli bakım, onarım ve işaretleme çalışmaları tatil öncesinde titizlikle yerine getirilecektir. Burdur-Fethiye Karayolunda yol yapım çalışması süren kesimlerinde yapılan ışıklı işaretlemelerin kontrolü yapılacaktır.

AEDAŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ:
Oluşabilecek elektrik arızalarına karşı tedbirler planlanacak ve gerekli hazırlıklar yapılacaktır.
İL TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ:
Haberleşme ve internet hizmetlerinde oluşabilecek arızalara karşı gerekli tedbirler planlanacak ve hazırlıklar yapılacaktır.
KAYMAKAMLIKLAR:
Yukarıda belirtilen tedbirler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bütün sorumluluk alanlarını kapsayacak şekilde alınmakla birlikte, Kaymakamlıklar tarafından da gerekli planlama yapılarak ilçelerde tedbirler alınacaktır. Ayrıca; Vatandaşlarımızın dini duygularının istirmar edilerek kurbanların veya ekonomik değeri olan kurban unsurlarının başta FETÖ/PDY, PKK olmak üzere terör örgütlerinin kullanımına aktarılmasına yönelik yasadışı faaliyetlerin takip edilmesi, önlenmesi ve halkımızın bu hususlarda aydınlatılması için ilgili kurumlarca her türlü önlem alınacaktır. Bayram öncesinde kurbanlık hayvan sevki yoğunlaşacağından kaçak hayvan alımı, satımı ve sevkleri konusunda Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordineli olarak çalışacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV