banner73

03 Nisan 2020 Cuma

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN VERİ GÜVENLİĞİ UYARISI

BAŞKAN ‘SUÇLAYICISINIZ’ DEDİ, AK PARTİ SALONU TERK ETTİ

Burdur Belediye Meclisi Mart ayı toplantısında 18 Uygulaması konusu yeniden alevlendi. AK Parti Grubunun, 18 Uygulamasına yönelik ek gündem maddesi sunduğu dilekçede sesler yükseldi. Başkan Ercengiz, dilekçedeki ifadelere dikkat çekerek ‘Suçlayıcısınız” diye tepki gösterirken, AK Parti Grubunun çoğunluğu salonu terk etti.

06 Mart 2020 Cuma 10:28
BAŞKAN ‘SUÇLAYICISINIZ’ DEDİ, AK PARTİ SALONU TERK ETTİ
18 UYGULAMASI TARTIŞMASI YENİDEN ALEVLENDi
Burdur Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısında 18 Uygulaması yeniden alevlendi. Toplantıya,  18 Uygulamasına itiraz eden vatandaşlarda katılarak, izledi. Belediye Meclisi gündem maddelerine geçilmeden önce AK Parti Grubu tarafından ek gündem maddesi dilekçe ile sunuldu.
AK Parti Belediye Meclisi Üyeleri Yunus Taşkesen, Cennet Özalp, Mehmet İzgi, Uğur Şen, Samet Güneş, Fatıma Küçükkaplan, Hüseyin Büyükkeleş, Cihat Çavuşoğlu ve Adem Çakıcı‘nın imzaları ile ek gündem maddesine alınması istenen dilekçeyi okuyan Belediye Meclisi Katip Üyesi Arif Pak, “İlimizde belediyemizce uygulanan 18 düzenlemesinin serbest harita mühendisine önce ücretsiz yaptırılacağı daha sonra da bedel ödenerek ihalesiz verildiği bu mühendisin de vatandaşlardan para karşılığı düzenlemeyi değiştirebileceği, para vermeyenlerin mağdur edildiği, söylenti olmaktan çıkıp savcılık ve müfettiş soruşturmalarına konu olup ülke gündemine düşmüştür. Belediye Meclis üyesi olarak bizlerin de yeterince bilgi sahibi olmadığımız söz konusu 18 uygulamasının öncelikle durdurulup, yapılanların iptal edilerek Belediyemiz teknik personeli eliyle daha şeffaf biçimde 18 uygulamasının yeniden yapılması talebimizin Meclis gündemine alınarak görüşülmesini talep ediyoruz.” dedi.
Başkan Ercengiz, ek gündem maddesi okunurken, ‘Çok ayıp’ diyerek AK Parti Grubuna tepkisini gösterdi.
BAŞKAN ERCENGİZ, İDARİ MAHKEMEYİ İŞARET ETTİ

Gündem maddesinin okunmasının ardından konuşan Başkan Ercengiz, “Birincisi, konuya açıklık getirelim, ülke gündemine düşen dedikodu nedir öncelikle atında imzası olan arkadaşlarımızın bunu açıklamasını rica ediyorum. İkincisi, eğer Savcılık’a suç duyurusunda bulunulduysa, bu konu ile ilgili müfettiş istenildiyse, bence bunların sonucu beklemekte fayda var. Burada vatandaşımızı bir şekilde yapılan toplantılarla, kimlerin yaptığını da bizler tarafından ve sizler tarafından malum olduğu toplantılarla asıl amacının yurttaşın varsa mağduriyetini gidermekten ziyade belediye ve şahsıma karşı kışkırtmaktan öte gitmediğini hepimiz biliyoruz. Vatandaşımız şu anda bireysel sıkıntıları olabilir, bunları çözmek bizim boynumuzun borcudur ama vatan evlatları şakır şakır sınır ötesinde can derdindeyken, kalkıp gelip burada bu olayı sabote edip, olmamış şeyleri varmış gibi oraya gösterip de, yazmayı ben doğru bulmuyorum. Ben bunu doğru bulmuyorum yine de tabi ki ek gündem maddesi olarak, alınıp, alınmamasını oylarınıza sunacağım daha öncesinde de ifade etmiştim, bu konuda samimiyet talep ediyorum ve sizlerin bu konudaki samimiyetinizin gündem belirlenmeden son gün olan Cuma gününden önce gündem olarak dilekçe ile bizlere ulaştırmanızı rica etmiştim. Bugün buraya vatandaşımızın bir şekilde organize edilerek getirilmesi ve böyle bir dilekçenin verilmesini ben gerçekten meclis ciddiyetine uygun bulmuyorum. Ben bugün burada bulunan vatandaşlarımızı meclis toplantımızdan sonra makamımda birer bardak çay içmeye davet ediyorum ve kendilerine akıllarına takılan ne soru varsa cevap vermeye de hazır olduğumu ifade etmek istiyorum ancak bu bahsedilen harita mühendisine şu yapılmış, bu yapılmış, müfettiş istenilmiş, müfettiş gerekli araştırmayı, çalışmayı yapar ve vatandaşımızın huzurunda defalarca ifade ettim. Bu konu ile ilgili kimin elinde ne bilgi, ne belge varsa Savcılık’a suç duyurusunda bulunsun, altına imza atacağım dedim.  Bu işi başka bir noktaya getirmemekte fayda var, vatandaşımızın kafası karışık olabilir. Vatandaşımız 721 parselde itirazları aldık, gerekli değerlendirmelerin yapılacağını söyledik. İdari Mahkeme yolu vardır, bu iş yasal olarak çözülür, yasal olarak bir sıkıntı varsa bu çözülecektir.  Biz birçok etkinliğimizi iptal ederken, Burdur Belediyesi olarak, vatan evlatlarının şehit düştüğünden duyduğumuz üzüntü ve moral bozukluğu içindeyken meclis gündemini bu ay sadece zorunlu maddeleri görüşmek üzere kısa tuttuk, belli ki başka bir düşünce var”  diye konuştu.
ARİF PAK, YETKİNİN ENCÜMENDE OLDUĞUNU HATIRLATTI

18 Uygulamasına yönelik Belediye Encümeninin yetkili olduğunu belirten CHP Belediye Meclisi Katip Üyesi Arif Pak, “18 Uygulaması ile ilgili yetki Belediye Encümenindedir. Encümen kararlarıyla ilgili hangi konular meclise gelir, o konuda bir açıklama yapmak istiyorum. Encümenler, belediye başkanı ile encümen arasında bir tezat olursa, belediye başkanı bu tezatla ilgili konuyu meclise taşır, bunun haricinde encümenin göreviyle ilgili bu konunun mecliste görüşülmesi uygun değildir. Bu nedenle reddedilmesi gerekir” dedi.
EK GÜNDEM MADDESİNE ALINMASI OY ÇOKLUĞU İLE REDDEDİLDİ

18 Uygulaması tartışmasının yeniden alevlendiği toplantıda Başkan Ercengiz ve AK Parti Grup Sözcüsü Fatıma Küçükkaplan, sık sık birbirlerinin sözünü keserek, tartıştı. Tartışma sürerken Başkan Ercengiz, müdahale ederek ek gündem maddesini oylamaya sundu. Ek gündem maddesinin görüşülmesi oy çokluğu ile reddedildi.
KARŞILIKLI TARTIŞTILAR

Başkan Ercengiz ve AK Parti Grup Sözcüsü Fatıma Küçükkaplan gündem maddesinin reddedilmesinin ardından tartışmayı sürdürdü.
“OLANLARI SİZ DUYMUYOR MUSUNUZ BAŞKANIM?”

AK Parti Grup Sözcüsü Fatıma Küçükkaplan“2012 yılından sonra yeşil alan olduğu bilinen yeri alan firma niye aynı firma başkanım, Bahçelievler’de yeşil alan olan ve hastane alanı olan yeri, o zaman sıkıntı var, kimseyi zan altında bırakmıyorum..2012 yılındaki plandan sonra yeşil alanları alan firma neden tek firma başkanım daha sonraki yapılanlarda niye tek,  bir tane parsel var ve hepsi tam. Başkanım teknik adamsınız demiyoruz,  buraya kadar gelen başkanların birçoğu teknik adam değildi. Bizim bir imar müdürlüğümüz var. Bu işler encümenden geçiyor bir ekibiniz var. Şikayetler var başkanım, ben siyaset yaparak nereye geleceğim başkanım. Konuları karıştırmayın başkanım, bu konu dikkatinizi çekiyor mu, çekmiyor mu lütfen bakın, yeşil alanları kim aldı. 2012 yılında hastane yeri olarak ayrılan yer belli başkanım, burasının istimlak olacağı ya da kamulaştırılacağı değil, ben gidip o alanı neden alayım, o arsaları neden toplarım, vatandaş olarak soruyorum. Olanları siz duymuyor musunuz başkanım, size 18 uygulamasıyla ilgili hiç gelen olmadı mı? Başkanım sizin bu konunun üzerinde durmanızı rica ediyorum. Ben size Fatıma olarak, bir sıkıntı olduğunu size söylüyorum, şiddetlenmeye, hakaret etmeye gerek yok. Israr ediyorum, lütfen bakın” ifadelerini kullandı.
“YAZDIĞINIZ DİLEKÇE BURADA, SUÇLAYICIDIR”

Başkan Ercengiz ise tartışmada, “Müfettiş talep ettiniz, bu konuyla ilgili Savcılık’a da suç duyurusunda bulunuldu. Bugün burada yurttaşı tahrik edip, dilekçeyle başvurmanız zaten kendiliğinden mi geldi yurttaşımız. Yolu yöntemi idari yargıdır. Siz burada şunu yapmaya çalışıyorsunuz, vatandaşın sözde mağduriyetinden siyaset yapmaya çalışıyorsunuz. Kesinlikle böyle.  Adem Bey burada, seçimden önce babama hakaret edildiğini, 41 yıl önce babamın vefat ettiğini ve hakaret ettiğini söyledim. Adem hocam da dedi ki içimizden birisi bunu yaptıysa, bizzat adını verin dedi. İçinizden biri yapmadı ama  onu yapan insanla siz aynı masaya oturup, platform adı altında.. Lütfen toplantıyı sabote etmeyin, ben hiçbir zaman platform çatısı altında bir araya gelmedim. Lütfen sizin whatsapp profilinizde babanızla fotoğrafınız var, ne kadar kutsal değil mi, ne kadar kutsal, o zaman, bakın hanımefendi ben konuları değiştirmiyorum. Hayır değiştirmiyorum. İdare versin cevabını ben yazılı verin dedim. Hanımefendi bakın şunu söyleyin bana, siz bana dediniz ki sizin babanıza hakaret eden kimse söyleyin dediniz.  Ben de yeri burası değil dedim. Ölmüş babama hakaret eden insanla siz yan yana oturuyorsanız, ben bundan duyduğum üzüntüyü size ifade ederim.  Sakin bir şekilde dinlerim ama art niyetli olunmadığı sürece, lütfen bakınız suçlayıcısınız, yazdığınız dilekçe burada suçlayıcıdır.  Kim neyi toplamış buyurun yüce Meclis’te konuşun, isimlerini verin. 18 Uygulaması ile ilgili yurttaşımıza bir masa oluşturduk. İtirazlarını alsın dedik, vatandaşımızı alıp gelip de 721 parselden 660 vatandaş itiraz etmeyip,80 ya da 100 tanesi itiraz edebilir dedik, bunda bir sıkıntı yok. Varsa bir bozukluk, sıkıntı, düzeltilsin dedik, başka ne diyeceğim? Ben bunun neresinde olabilirim. Başvurun, idare gereğini yapsın diyorum” şeklinde konuştu.
TOPLANTIYA VERİLEN ARADA, AK PARTİ GRUBU TOPLANTIYI TERK ETTİ

Başkan Ercengiz, konuşmanın ardından toplantıya 10 dakika ara verdi.  Başkan Ercengiz’in ara vermesi ile salonda toplanan vatandaşlar toplantıdan ayrıldı. Verilen arada, CHP ve AK Partili belediye meclisi üyeleri tartıştı. Tartışma, güvenlik görevlilerin araya girmesi ile sona erdi.  Tartışma sonrası gruplar kendi aralarında toplanarak değerlendirmede bulundu.  Verilen aranın sona ermesi ile CHP Grubu ve AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Uğur Şen yerine geçerken, AK Parti Grubunun çoğunluğu salonu terk etti.
ATAM GÜLCÜ, VATANDAŞLARA GÖNDERİLEN KISA MESAJI AÇIKLADI

CHP Burdur Belediye Meclisi Üyesi Atam Gülcü, Burdur Belediye Meclisi Toplantısının sabote edilmek istendiğini iddia ederek, şu anda ismini açıklamak istemediği bir zat tarafından Bağlar Mahallesinde yaşayan vatandaşlara toplu mesaj gönderildiği ve mesajın sonunda belediye meclisi üyelerinin şahsi telefonlarının eklendiğini açıkladı.  Belediye Meclisi Üyesi Atam Gülcü,  gönderilen kısa mesajı şöyle okudu: “Sayın Bağlar Mahallesi sakinleri, 18 uygulamasının mağduriyetini anlatıp, Belediye Meclisi Toplantısında görüşülmesini aşağıdaki telefonu olan meclis üyelerinden isteyerek, 04.03.2020 Çarşamba günü saat 14.00’de yapılacak halka açık meclis toplantısını izlemek için Belediye Meclisi Salonuna gelmelisiniz.”  Kısa mesajı okuyan Belediye Meclisi Üyesi Gülcü, vatandaşların kötü niyetli olarak belediye meclisi toplantısına davet edildiğini vurguladı.
KARARLAR CHP GRUBUNUN ÇOĞUNLUĞU İLE ALINDI

Meclis toplantısına devam eden Başkan Ercengiz, gündem maddelerini görüştü. Burdur Belediye Meclisi Mart ayı Toplantısında belirlenen 7 gündem maddesi,  belediye meclisi üyeleri ile görüşülerek, oybirliği ve oy çokluğu şeklinde karara bağlandı.
Hayal GİRİŞİM


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV