banner73

26 Şubat 2020 Çarşamba

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

BAŞKAN KUBİLAY’DAN, SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

Burdur Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kubilay, sektör değerlendirmesinde bulundu.

03 Şubat 2020 Pazartesi 09:22
BAŞKAN KUBİLAY’DAN, SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

İlk olarak 2019 yılını değerlendiren Başkan Kubilay, “Geçen yıl çiftçinin durumu pek iç açıcı değildi. Şu açıdan bakmak lazım, bundan iki yıl önce kilosu 32 TL’den kesilen et, maalesef 2019 yılı içerisinde 28 liraya kadar geriledi. Bunun yanında girdi fiyatları da çok afaki şekilde arttı. Girdi maliyetlerine çiftçinin tarlasına attığı tohum, gübre ve mazot fiyatları artarken, kestireceğini hayvanın fiyatı düştü. Girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte, kuraklık, sel baskınları ve benzeri unsurlar, çiftçimizi olumsuz etkilemiştir” dedi.
“EKİM DİKİMİ YAPILAN ALANLAR YÜZDE 30-35 ORANINDA AZALDI”
Bir takım öneri ve tespitlerde bulunan Başkan Kubilay, “Türkiye’nin et ve et ürünlerini ithal etmesine lüzum yok. Gerekli desteği çiftçisine, hayvan yetiştiricisine verdiği zaman kendimize yetecek şekilde mutlaka ürünü karşılayacaktır ama maalesef baktığımız zaman para kazanmadığı, zarar ettiği için, çiftçimiz arazisinin yüzde 30-35’lik kısmını ekmemektedir. Malum mazot fiyatları, gübre, tohum fiyatları belli, girdiler yüksek. Ama sattığı ürün maliyetlerin altında kalmasından dolayı, ekim yapılan alanlarda yüzde 30-35 azalma olduğu görülüyor” diye konuştu.
“KÖYDEN KENTE GÖÇLER ARTMIŞTIR”
Ekim dikim yapanların da 50-60 yaşın üzerinde insanlar olduğunu belirten Başkan Kubilay, “Genç nesil çiftçinin para kazanamamasından dolayı köylerden kopuk, şehirlere akın etmiş, asgari ücretli bile olsa çalışmaya razı gelmiş, göç edenlerden olmuştur. Köyden kentte göçler artmıştır” sözlerine vurgu yaptı.
“GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”
Başkan Kubilay, “Köylerden kentlere göçü önlememiz için, çiftçiliğe, hayvancılığa, önem verip destek çıkmamız lazım. Hükümetimiz gerçekten desteklemeler konusunda güzel çalışmalar yapıyor. Ama bugün mazot fiyatlarının yüksek olması, gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı köylü tarlasına küskün, hayvancı yetiştiricisi besiciliğe küskün, çiftçinin küsmemesi, tarlasının tamamını ekebilmesi için, girdi maliyetleri düşürülmesi lazım” şeklinde konuştu.
BANKA KREDİLERİNE PARMAK BASTI
Köyler de yaşayan çiftçilerin ‘Yiyeceğim bulgurumu bari kendim çıkarayım’ diyerek zarar bile etse tarlasını etmeye devam ettiğini sözlerine ekleyen Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, “Bugün başka işler yapan kurum ve kuruluşlarına aşırı şekilde destek verilmektedir. Bankalar açısından baktığınızda tüm bankalar tarım ve hayvancılık sektörüne girdi kredi vereyim diye. Ama velakin hükümetimizin, devletimizin bunu acilen gündeme alması lazım, bugün benim çiftçimin, hayvan yetiştiricimin kredi kartı borcu var.  Protestolu senedi var.  Taksitlerini yatıramamıştır. Bunlardan dolayı da hiçbir bankadan kredi alamamaktadır. Bunun gözden geçirilmesi lazım. Tarım, hayvancılık sektörüne kredi verdirmekten ziyade, kredi alabilecek kişilerinde gözden geçirilmesi lazım. Bankalar tarım, hayvancılık sektörüne kredi verdirmekten ziyade, kredi alabilecek kişilerinde gözden geçirilmesi lazım” sözlerine yer verdi.
“ÇOK GURURLANDIM, DUYGULANDIM”
TKDK ve Tarım, Orman Bakanlıklarının desteklerinden övgü ile söz eden Başkan Kubilay, “Geçenlerde Vali beyin de katılımıyla Kayaaltı Köyü’nde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Tarım İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği işbirliği,  İŞKUR desteğiyle düzenlen Sürü Yönetimi (Çobanlık Kursu) sertifika törenine katıldım. Kursları başarılı bir şekilde bitiren Kayaaltı ve Beşkavak Köylüleri belgelerini aldılar. Belge alanların birçoğu kadındı.  Çok gururlandım. Çok duygulandım. Hakikaten ağlayasım geldi. Keşke her köyde bu şekilde bir şeyler olsa. Ama maalesef küçükbaş hayvancılık yapan çok az köylümüz kaldı” şeklinde konuştu.
DESTEKLER “ADİL ŞEKİLDE DAĞITILMIYOR” İDDİASI
 Hükümet tarafından, gübre, mazot, buzağı destelerinin verildiğini ancak Güneydoğu’da verilen destekler hakkın da bir takım iddialarda bulunan Başkan Kemal Kubilay,“Bazı bölgelerde çalışma olmamasına rağmen bu destekler veriliyor. Bizim bu taraflara geldiği zaman gerçekten hak edenlere, adil bir şekilde dağıtılmıyor. Toprağı işleyene verilmesi gerekirken, toprağı işleyemeyene veriliyor. Şimdi büyük arazi sahipleri toprağını işleyene kiraya verirken de diyor ki tüm destekler bana ait. Yani bunun gözden geçirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.
“HAYVANCILIKLA ÇİFTÇİLİK İÇ İÇE”
Hayvancılıkla çiftçiliği bir birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, “Hayvancılıkla çiftçilik iç içe girmiştir. Yani hayvancılıkla çiftçiliği ayrı ayrı gözden bakamazsınız. Çiftçilik yapanın mutlaka bir hayvanı vardır. Hele  hele bizim bölgemizde çiftçilik yapanların yüzde 80’i yanında hayvancılık yapmaktadır. Şu toplumda şükretmesini bilen çiftçi, hayvancı ve köylüdür. Kazanmamasına rağmen Allah bin bereket versin, çok şükür diyebilen bir toplumdur. Sanayiciye, işletmecilere baktığınız zaman kar yapmıyorum diyerek bir başka sektöre geçme yapabilir. Ama çiftçinin,  hayvancının başka bir sektöre atlama, geçme gibi bir şansı yok” dedi.
“TOPRAK ANALİZİ MUTLAKA YAPILMASI LAZIM”
Toprak analizlerinin Burdur Ziraat Odası ile anlaşmalı firma tarafından yaptırıldığını da aktaran Başkan Kubilay, “Azot ihtiyacı olmayan tarlaya azot, demir analizi olmayan tarlaya demir atılmaması için mutlaka ki toprak analizi yapılması lazım. Mesela İnsuyu Bölgesinde taze fasulye, Kışla Bölgesine Bal kabağı ekiliyor. Siz toprak yapısı uymayan bitkileri buralara ekmeye kalkışırsanız zarar edersiniz”  açıklamasında bulundu.  
ŞEKER PANCARI YETİŞTİRİCİLİĞİNE DE DEĞİNDİ
Burdur ekonomisinde önemli yere sahip olan Burdur Şeker Fabrikası’nda işlenen Şeker Pancarı üzerinde de konuşan Başkan Kubilay, “Türkiye’nin her yerinde Burdur şekerinin tadı, kalitesi ve lezzeti bilinmektedir. Benim çocukluğum dönemimde Burdur Merkez dahil, herkes şeker pancarı ekerdi. Ama maalesef pancar fiyatlarının düşük olması, ilerleyen yıllarda kota konulması bizim çiftçimizin pancar ekimini azalttı. Son dönemde kota olayları yine gündem de toprağın ne vereceğini bilemezsiniz. Dönüm bazında diyorlar ki senin kotan şu. Fazla gelirse almıyor. Eksik gelirse kota cezası veriyor. Çiftçinin önünü açmak,  önündeki tüm kotaları kaldırmak lazım. Şeker Fabrikamız Devletin Fabrikası olmasına rağmen  geçen aylarda pancarın posasını  (ton) 340 liraya çıkardılar. Milletvekilimiz Bayram Özçelik’e teşekkür ediyoruz. Bu fiyatı geriye çektirdi” dedi. Başkan Kubilay pancar küspesi (posa) satışlarından da aracıların kaldırılması gerektiğini savundu.  Küspe satışlarının fabrikanın kendisinin yapması gerektiği görüşünü savundu.
“KURU KÜSPE TESİSLERİ ACİLEN KURULMASI LAZIM”
Çocukluk yıllarında Burdur Şeker Fabrikası’nda hayvana daha faydalı kuru küspenin üretildiğini, daha sonra kapatıldığını dile getiren Başkan Kubilay, “Bugün Burdur’da Şeker Fabrikası olmasına rağmen tonlarca kuru küspe diğer illerden getirilerek satışı yapılmaktadır. Ben aynı zaman da bu işin ticaretini yapan kişiyim. Kuru küspe Konya’dan, başka illerdeki fabrikalardan gelmektedir. Burada bir kuru küspe tesisi kurulsa, nakliye gibi ek masraflar olmayacak, çiftçimiz uygun fiyata satın alacağı gibi diğer illere gönderme şansı olacaktır. Kuru küspe tesisleri acilen kurulması lazım” diye konuştu.
“ÇİFTÇİ BU MİLLETİN EFENDİSİDİR”
Hükümetin ve devlettin çiftçiye sahip çıkması gerektiğini aktaran Başkan Kubilay, “Destekler yerinde yapılmalı, girdi maliyetleri de düşürülmesi lazım. Çiftçi, hayvancı olmasa bizler olmayız. Nasıl bir insanın yaşayabilmesi için hava, su gıda diyorsak. Bu gıda üretimini yapan çiftçidir. Çiftçi olmazsa Ziraat Odası olmaz. Diğer odalar olmaz. Diğer dernekler olmaz. Yaşam olmaz. ‘Çiftçi bu milletin efendisidir’ demiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, çiftçi bu milletin patronudur. Dünya’nın patronudur. Gıda olmazsa bu milletin yaşaması odaların olması mümkün değil. Çiftçiye destek çıkmamız lazım. Üretmemiz lazım. Üretmemiz içinde çiftçiye sahip çıkılması lazım” görüşlerine yer verdi.
Çiftçilerin bazı sorunları üzerinde sorularımızı da yanıtlayan Burdur Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kubilay,“Bizim odamıza üye olan çiftçi Tarım BAĞ-KUR’u ödemek zorunda. Desteklemeye geldiğimizde tarım Bağ-Kur’unu mutlaka düşürmemiz lazım. Mademki köyden kenti bu göçü önleyeceğiz. Oda üye olan bir çiftçi zaten tarım Bağ-Kur’u oluyor. Diğer Bağ-Kur ile arasında ahım şahım bir fark yok. Ayrıca çiftçinin kullanacağı mazot fiyatı da düşürülmesi lazımdır. Gübre fiyatları düşmesi lazım. Köylerdeki refah seviyesi arttığı zaman bu göç zaten önlenir” dedi.
ARAZİ TOPLULAŞTIRMALARI
Arazi toplulaştırmalarının çok faydalı olduğuna vurgu yapan Burdur Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kubilay, “Bir parça orada, 3 parça diğer yandaki tarlasını ekmeye giderken traktörle gidip gelmesi mazot sarfiyatı, zaman kaybı olmaktansa aynı bölgede aynı araziyi işlemesi daha ucuza mal olur” sözlerini kullandı.
Halil İbrahim KARA

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV