banner6

18 Kasım 2018 Pazar

Ateşli silahlarla havaya ateş açılması yasaklandı

Başkan Ercengiz, 3,5 yılını değerlendirdi

-Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur FM’de, göreve geldiği günden bugüne yaptığı çalışmaları tüm içtenliğiyle anlattı.

09 Kasım 2017 Perşembe 17:24
Başkan Ercengiz, 3,5 yılını değerlendirdi
“ İnsana verilen değer ve önem her şeyin üstündedir”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Radyosu, Çağdaş Burdur Gazetesi ve Manşet Burdur haber sitesi işbirliğinde düzenlenen ‘Gündem ve 7 Soru’ isimli radyo programında geçen 3,5 yılını değerlendirdi. Başkan Ercengiz, yapılan çalışmalar ve gelecekte planlanan projelerle ilgili detaylı bilgi verdi. 

“50 MİLYONUN ÜZERİNDE BİR BORÇLA DEVRALDIK”
Burdur Belediyesini 50 milyon TL’nin üzerinde bir kamu borcuyla devraldıklarını anlatan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “2004 yerel seçimlerini kazanmamızın ardından göreve başladık ve bugüne kadar aslında zaman zaman bir ara karne çıkarıyoruz ve neler yaptık, neler yapmamız gerekiyor, bunları yurttaşımızla paylaşmak için de gerek yazılı, gerek görsel gerekse radyo yayını aracılığıyla ulaşmaya çalışıyoruz. Öncelikle biz bir takım projeleri ortaya koyarak, bir takım projeleri yapacağımızı iddia ederek bu göreve talip olmuştuk ve vatandaşlımızın da bunları yapacağımıza kanaat getirerek bize oy verdiğine inanıyoruz ve çıkış noktamız da, başlangıcımızda bu oldu. Ancak bizim vizyonumuza uyan projelerin bir çoğunu gerçekleştirebilmek için de kaynak,- yatırım bütçesi, borçlanabilme ve bir şekilde bunlara kaynak yaratabilme ile ilgili belli bir yol izlememiz gerekiyordu. Göreve geldiğimiz gün mali tablo pek parlak değildi, bunu zaman zaman hatırlatıyorum vatandaşımıza çünkü bu gerçeği bilmeden bir takım varsayımların üzerinden gittiğimiz zaman maalesef vatandaşımızın acaba bu neden yapılmadı sorusuna çok yanıt vermek mümkün olmuyor.  50 milyonun üzerinde bir kamu borcu ile belediyeyi devraldık.  Şirketleri de dahil ettiğimiz zaman bu rakam 55 milyon TL’ye yaklaştı. Kamu borçlarımızı ödüyoruz, şu anda ne SGK’ya ne Vergi Dairesine ne piyasaya Burdur Belediyesinin ödenmemiş, günü geçmiş bir borcu yok. Hali hazırda yapılandırması devam eden İller Bankasına ödeyeceğimiz yaklaşık 27 milyon TL bir borç stoku mevcut ama bununla birlikte bugüne kadar Burdur belediyesi 30 milyon TL’nin üzerinde bir borç ödedi, göreve geldiğimiz günden itibaren, sadece borç ödemedik, yatırım ve mevduatlara da toplam 50 milyon TL’nin üzerinde bir rakam aktardık, 50 milyon 250 bin TL civarında bir rakam aktardık, bununla ne yaptığınız diye sorarsanız, yaptığımız taşınmazların yanında araç parkını güçlendirdik, yeraltı, yerüstü çalışmalarımız, altyapı ile ilgili çalışmalarımıza ciddi anlamda hız kazandırdık” dedi.

20 KİLOMETRE YAĞMUR DRENAJ HATTI
Burdur’da 20 kilometre yağmur drenaj hattı çalışmalarının tamamlandığını anlatan Başkan Ercengiz,Bugüne kadar yatırım yapılmamış belki de hani görünmeyeceği düşünüldüğü için ötelenmiş yağmur suyu drenaj hattında 20 kilometreye ulaştık, bu ciddi bir yatırımdır. Geriye baktığınızda bunların hepsi toprak altında kalıyor, iki ay sonra vatandaşımız üzerine asfalt dökülüp kapatıldığı zaman orada yapılan işi unutması gayet doğal ama işleyiş açısından bir kent oluşturma açısından altyapıyla ilgili bütün sorunlarınızı çözmeden, kenti kent olarak gösterebilmeniz pek de mümkün değildir” diye konuştu.

 

GÜÇLÜ ARAÇ PARKURU İLE KATMA DEĞER SAĞLANDI
Burdur belediyesinde hizmet satın almanın önüne geçerek, araç parkurunun güçlendirildiğini ifade eden Başkan Ercengiz, “
İş makinelerimizi, araç parkurumuzu çok güçlendirdiğimizi söyledim, burada her zaman söylüyorum, belediyeler hizmet satın almaları ne kadar minimalize ederse, ne kadar azaltırsa, kentin kaynakların o kadar çok kullanabilir, örneğin 20 temizlik aracı ile temizlik hizmetlerimizin araç bölümünü kendimiz yapıyoruz, bu bize yıllık 3 milyon TL’nin üzerinde bir girdiyi sağlıyor ki, bu şu demek, bizim her yıl kiraya verdiğimiz rakam kadar bir rakamı biz aldığımız kamyonlarla bu işi kendimiz yapıyoruz.  Kaba bir hesap yapalım 5 yıllık görev sürem boyunca eğer bu hizmetleri alarak bu kamyonları yapabilme imkanım olsaydı, Burdur kentine yaklaşık 15 milyon TL’lik bir katma değeri sağlamış olacaktım.  Birinci senemizde aldık, şöyle söyleyeyim yani 10 milyon TL2nin üzerinde, görev süremiz bittiğinde yani 2019’da Burdur kentine bir katma değer, bir tasarruf sağlamış olacağız, en basitinden çöp kamyonlarından, hizmet satın almaların önüne geçtik. Hizmet satın almanın önüne geçtik, burada birçok satın almayı doğrudan teminle değil, ihale usulü ile yaparak Burdur belediyesinin kaynaklarını doğru kullanma adına iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Altyapı çalışmalarımızda hizmet satın alımının yerine kendi iş makinelerimizle ve kendi işçilerimizle bu işi yaparak, belki de yarı yarıya bir tasarruf sağladık. Yani bunların hepsini alt alta koyduğunuz zaman bu borç nasıl ödenip de bu işler yapılıyor diye sorduğunda vatandaşımıza bunları söyleyebiliriz. Bu dokunuşların karşılıklarını kentte yıllara sari hissedeceğiz çünkü azalan borç stoku ve tasarrufa aktarılan kaynaklarla hizmet kalitesi ve hizmete dönük yatırımın miktarını da çok hızlı bir şekilde artırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

AYDINLATMA ÇALIŞMALARI İLE SUÇA YAKLAŞIM AZALDI

 

Burdur merkezde yapılan aydınlatma çalışmaları ile asayiş olaylarında azalma yaşandığını anlatan Başkan Ercengiz, “Şimdi karanlıklar korkuyu büyütür, aydınlanmak lazım her alanda aydınlanmak lazım, biz bunu fiziki alanlarımızda gayret gösteriyoruz, keşke mümkün olsa da her sokak gündüz gibi olabilse, bu neden önemli, bu kadınımızı özgür kılan, yaşlımızı çocuğumuzu güvenli kılan, dışarıdan bize misafir olarak gelen öğrencilerimizi de keyifli mekanlara doğru yönelten, bir noktada bize emanet olan o çocukları ciddi anlamda sokakta rahat gezdirebilen, kızımızla, erkeğimizle, sokağımızda rahatça dolaştırabilen rahat mekanları yaratmış oluyoruz. Şimdi ışık neden önemli, açıkçası suçun işlendiği yerler, karanlık yerlerdir. Bir kere ne kadar aydınlık olursa, ne kadar ışık olursa, suç oranını da o kadar azaltmış olacağız. Bakınız, Oluklaraltı mevkisinde, Hatiphoca Caddesinde yaptığımız ışıklandırma çalışmasından sonra şükürler olsun, oradaki olay sayımız hemen hemen sıfıra indi çünkü vatandaşımız aydınlık bir alan içinde kolay kolay kendini yatkın hissetmiyor, bir de şehrin girişleri ne kadar aydınlık olursa, kent havasını iliklere kadar hissettirebiliyoruz çünkü  Burdur kent kültürünü çok eskiden oturtabilmiş bir şehir, fiziksel görüntüsünde bir takım geride kalmışlıklar olabilir ama o kültür, o doku, o kabulleniş zaten özünde var bu kentin. Biz 45 bin metre kare engelli yönetmeliğine uygun kaldırımlar yaptık. Mezarlıkta düzenlemeler yaptık, orada yaptığımız çalışmalar belki birçok yurttaşımızın, yakının kabrinin olduğu yer, belki yerdeki ölülerin kalkıp bize oy verme ihtimali yok ama bir kere bizim için insana verilen değer ve önem her şeyin üstündedir çünkü bir yakınını ziyarete gitmiş yurttaşımızın tozun, toprağın, çamurun içinde kalmasını da çok istemedik. 20 bin metrekarenin üzerinde de sadece mezarlıkta parke taşıyla düzenleme yaptık. Açıkçası belediyelerin aslında asli görevleri yaşamı kolaylaştırmak, insanlara rahat mekanlar yaratmak, yürüyüş ortamları oluşturabilmek, 7’den 70’e herkesin kendisini güvende hissettiği alanlar yaratmak, öncelikle vazifemizin bu olduğunu düşünüyorum ve bu anlamda da gayret gösteriyoruz. Özellikle şehir dışından gelen vatandaşlarımız bize bu konuda hem teşekkür, hem de övgülerde bulunuyorlar, zaman zaman olması gereken yerlerle ilgili talep ve eleştirileri de geliyor bunları duymak güzel” şeklinde konuştu.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Burdur Belediyesinin sloganları arasında yer alan ‘Sosyal Belediyecilik’ söyleminin anlamını ifade eden Başkan Ercengiz, “Şimdi öncelikle bakın ülkemiz bugün ette bir kriz yaşıyor. Canlı hayvan ithalinden sonra şimdi etle ilgili bir gündem var ülkede ve tartışılıyor. Taraflar bu konuda, özellikle üreticiler çok rahatsız neden girdiler yüksek, maliyet yüksek, buna karşılık ithal girdiği zaman, üreticilerimizin sıkıntıları ortaya çıkacak ve öngörülen birçok önümüzde sıkıntılı süreçler var. Üreticiye sahip çıkılması lazımdır, üreticiye sahip çıkılırsa, üreten bir devlet ve millet olursak biz bu ülkeyi güçlü kılabiliriz. Yerel yönetimler bu anlamda bence çok önemlidir. Yani İzmir’de Tire Kooperatifinin başlattığı nihai alıcıya varan bir sonuçla baktığınız zaman üreticinin bir alıcı garantisi olması emek üreticinin korkmadan üretmesi demektir bizim bunu sağlamamız gerekiyor. iç piyasada birçok el değiştiren üretimin, mamulün ,ürünlerin, sebzenin ve meyvenin maalesef tüketiciye giden zincirde, 3 katı, 5 katı fiyatlara ulaşmasını da çok istemiyoruz. Üreten hakkını alsın, tüketici de en ucuz mala ulaşsın. Derdimiz budur. Şimdi sütle ilgili bir çalışma yapmıştık. Süt üreticisinin laktasyona bağlı üretim artışlındaki fiyat düşüşlerini engellemek için çiğ sütten peynir ve tereyağı üretimini sağladık. Buradan yurttaşlarımıza da bir elin verdiğini, bir el görmeyecek şekilde, hiçbirisini afişe etmeden ve vatandaşımızın doğrudan kendi evine ve eline ulaştırmak suretiyle iyi bir çalışma yaptık, bu tüm yurtta ses getirdi. Bizim bu alanda birçok hizmet üreten paydaşlar aradı, bu konuda bizden hem projenin uygulanması anlamında destek istedi, hem de bu konuda bizi her alanda örnek gösterdiler, ben gerçekten Türkiye’nin Hollandası sayılacak Burdurlu üreticimizin süt konusunda sahip çıkılması gerektiğine en azından bir vurgu yapmaya çalıştım ve süt fiyatları o dönemde düşmedi, bu anlamda da çok keyifliyim. Fasulye üreticimize destek vermek istiyorum. Fasulye üreticimizin ürününün daha kıymetli olmasını istiyorum, bugün 1,5 TL’ye Burdur’dan İnsuyu’ndan çıkan fasulye, İstanbul’da tüketiciye 7,5 TL’ye ulaşıyor yani bu zinciri kısaltabiliriz. Belki fasulye buradan 2 TL’ye çıkar, üreticimizin cebine yüzde 25-30 daha fazla para girer ama üretici de bunu 4 TL’ye verse, yüzde 30-40’ye yakın daha vermiş olur fasulyeyi, bunları iyi hesap etmek lazımdır. Üretici desteğimizin yanında bizim göreve geldiğimiz günden itibaren Belediyeye ilk doğumdan, yurttaşımızın dünyaya gözlerini yumduğu ana kadar yanında olduğumuzu ve gözlerini yumduktan sonra da ailesine destek olduğumuzu hissettirmemiz gerekiyordu. Bunlarla ilgili çalışma yaptık. Biz geldiğimizde cenaze evlerine, taziye ile ilgili Burdur Belediyesinin bir hizmeti yoktu, biz bu hizmeti başlattık, gücümüz yettiği ölçüde vatandaşımızın acılı gününde misafirlerini ağırlamak adına yaptığı işlerin bir kısmını biz üstlendik. Pide ve ayran hizmeti yapıyoruz, o anda bir imam ve hoca hanıma ihtiyaç varsa ki genellikle oluyor, bu hizmeti de belediyemiz aracılığıyla gönderiyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın defin işlemlerinde ücret alınmamasıyla ilgili bir kararımız var, bununla ilgili çalışmalarımızım yapıyoruz, yeni doğan çocuklarımıza haber alabildiğimiz ölçüde muhtarlarımızdan, mutlaka ulaşıp, onlara burdur belediyesinin yeni doğan setini ulaştırıyoruz. Gıda paketlerimizi ihtiyaç sahiplerine tamamı muhtarları yönlendirmesiyle, yurttaşlarımıza dağıtıyoruz açıkçası enerji anlamında da üreten bir ülke olmadığımız için bir led ampul projesi yapmıştık. 700 haneye 5’er tane led ampul dağıttık, hane başı aylık faturasında 13, 5 TL civarında bir indirim sağlayacaktı ve buraya baktığımızda aslında bunun bir ülke projesi olması gerektiğinin de altını çizmek istiyorum, bugün eğer biz bunu tüm Türkiye’de başarırsak, enerji üretemiyorsak, tüketimi azaltmış oluruz.  Enerjiye önem veren sosyal projeler içinde değil ama sosyal sorumluluk olarak baktığınızda, yaptığınız hizmet binasının çatısını enerji üreten güneş panelleri ile kaplayacağız ve burdur belediyesinin enerji ihtiyacının yüzde 16’sını, bu güneş panellerinden sağlatacağız. Bu bence çok önemlidir çünkü bu sağladığımız kaynak yine vatandaşımıza hizmet olarak geri dönecek. Çünkü bu güneş her gün doğup batıyor, bu enerjiden yararlanmak lazım bence” ifadelerini kullandı.

Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV