14 Ağustos 2018 Salı

Çocuk İstismarcısı tutuklandı

Basın açıklamaları, gösteri ve protestoların yapılmayacağı alanlar belirlendi

Burdur Valiliği tarafından paylaşılan kararnamede, Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların çevresi ve eklentileri, Eğitim kurumları ve bunların çevresi ve müştemilatları, İbadethane, çevresi ve müştemilatlarında protesto ve gösteri ve benzeri etkinlikler yasaklandı.

29 Eylül 2017 Cuma 16:38
Basın açıklamaları, gösteri ve protestoların yapılmayacağı alanlar belirlendi
Burdur Valiliği tarafından Burdur’da basın açıklamaları, gösteri, protesto, ve benzeri etkinliklerin yapılamayacağı yerler belirlendi.  Burdur Valisi Şerif Yılmaz tarafından paylaşılan kararnameye göre, Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların çevresi ve eklentileri,  Eğitim kurumları ve bunların çevresi ve müştemilatları, İbadethane, çevresi ve müştemilatlarında protesto ve gösteri ve benzeri etkinlikler yasaklandı.

Kararname metni şöyle: “
Amaç
MADDE 1- (1) Bu Kararın amacı, Anayasanın 25’inci maddesinde belirtilen Düşünce ve Kanaat Hürriyeti 26’ncı maddesinde Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti ve 34’üncü maddesinde Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı kapsamında gerçek ve tüzel kişilerce Burdur İl sınırları içerisinde yapılacak olan basın açıklamalarının kamu güvenliği ve genel asayiş açılarından yapılamayacağı yerleri belirtmektedir.
Kapsam
MADDE 2- (1) Burdur İl sınırları içerisinde gerçek ve tüzel kişilerin sorumluluğu ile kolluk görevlilerinin görev ve yetkilerini kapsar.
 Hukuki Dayanak
M
ADDE 3- (1) Bu karar; 2709 Sayılı T.C. Anayasası 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu 2911 Sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile İçişleri Bakanlığının 02 Kasım 2012 Tarih ve 2012/64-99 Sayılı Genelgelerinin ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
Genel Esaslar
MADDE 4- (1) Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti kapsamında, kanunun suç saymadığı eylemlerle ilgili açık ve kapalı yerlerde basına ve belirli bir topluluğa yapılan açıklamalar temel hak ve özgürlükler arasında yerini almış bulunmaktadır. Toplumsal yaşamın vazgeçilmez unsuru haline dönüşen bu hak, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere bütün demokratik anayasalarda güvence altına alındığı ve gerektiğinde kanunla sınırlandırılabileceği de temel bir ilke olarak kabul edildiği, gerçek ve tüzel kişiler tarafından Anayasanın 25, 26 ve 34’üncü maddeleri ile esasları belirlenen düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti basın açıklamaları şeklinde de kullanılmaktadır. Ancak bazı sivil toplum kuruluşları tarafından zaman zaman basın açıklamaları adı altında kamu düzenini bozan, kitlesel katılımlarla trafiğin akışını engelleyen çevre ve gürültü kirliliğine yol açan, gece vakitlerine kadar süren kanuna aykırı eylemlerde bulunulup etkinlikler düzenlenmektedir. Bu nedenle temel hak ve özgürlükler ile kamu düzeninin korunması ve uygulamada yeknesaklığın sağlanması amacıyla basın açıklamalarında uyulması gereken esaslar şunlardır:
Kamuoyu oluşturmak amacıyla; şiddet içermeyen kamu düzenini bozmadan, makul sürede (en fazla iki saati geçmemek üzere) gürültü ve çevre kirliliğine yol açmadan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen yazılı veya sözlü açıklamalar basın açıklaması olarak değerlendirilecektir. Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yerden başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamaz. Basın açıklamaları esnasında el ile taşınabilir megafon haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamaz bu amaçla sabit platform kurulamaz.

Basın açıklaması ve benzer etkinliklerin yapılamayacağı yerler:
Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların çevresi ve eklentileri.
Eğitim kurumları ve bunların çevresi ve müştemilatları.
İbadethane, çevresi ve müştemilatları.
Cezai İşlemler
 MADDE 5- (1) Bu karara uymayanlar, eylemleri başka bir suç teşkil etmediği takdirde 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c ve 66. Maddeleri gereğince Kabahatler Kanununun 32. Maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır.
Yürürlük
M
ADDE 6- (1) Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve ilgili tüm kişi ve kuruluşlara tebliğ yerine geçer.
 Yürütme
M
ADDE 7- (1) Bu kararı Burdur Valisi Yürütür.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV