20 Eylül 2018 Perşembe

Kaçak avlanan 2 kişiye, 2 bin TL ceza!

Bakan Elvan, “On Birinci Kalkınma Planı, hedeflerimize ulaştıracak”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini altüst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz" dedi.

09 Nisan 2018 Pazartesi 13:30
Bakan Elvan, “On Birinci Kalkınma Planı, hedeflerimize ulaştıracak”

On Birinci Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı, ‘Geleceği Birlikte İnşa Edelim’ temasıyla Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Mersin kentinin ev sahipliğinde Akdeniz bölgesindeki 8 ili kapsayan istişare toplantısına Vali Şerif Yılmaz'ın yanı sıra Antalya, Isparta, Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Osmaniye Valileri, Büyükşehir Belediye ve Belediye Başkanları, Rektörleri, Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Doğu ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajanslarının Genel Sekreterleri ile Oda, Borsa ve Birlik Başkanları katıldı. 

BAKAN ELVAN; “ON BİRİNCİ KALKINMA PLANI ÜLKEMİZİ 2023 HEDEFLERİNE ULAŞTIRACAK”
Kalkınma Planı tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantının açılışında bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bu planın ülkemizi Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümüne hazırlayacak olan son kalkınma planı olması nedeniyle çok önemsediklerini ifade ederek başladığı konuşmasında, bu vesileyle 81 ilimizin yer aldığı geleneksel kalkınma planlarına ek olarak yürüttükleri çalışmalara değindi.
BAKAN ELVAN “KADINLARIN, GENÇLERİN VE VATANDAŞLARIN DA ÖNCELİKLERİNİ ALDIK”
Özel ihtisas komisyonlarında ve çalışma gruplarında yer alan 3 bin 500 katılımcı tarafından hazırlanan raporların Kalkınma Bakanlığına sunulduğunu kaydeden Bakan Elvan, yine tüm illerimizde ayrı ayrı düzenlenen toplantılarda kadınların, gençlerin ve sivil toplum kuruluşlarının önceliklerini aldıklarını belirtti. 12 bin kişilik katılımla düzenlenen toplantıların yanında tüm Bakanlıklarla da teker teker bir araya geldiklerini dile getiren Bakan Lütfi Elvan, uzun soluklu bu toplantılar neticesinde ise her Bakanlığın önceliklerini belirlemeye çalıştıklarını söyledi. Kalkınma planı hazırlıkları çerçevesinde yürüttükleri bir başka çalışma olarak da vatandaşların katılımını sağlamak amacıyla Kalkınma Bakanlığı resmi internet sayfasında açılan bölümde 20 binin üzerinde vatandaşın düşüncelerini aldıklarını ifade eden Bakan Elvan, son olarak da 7 coğrafi bölgede gerçekleştirdikleri bölgesel toplantıların ardından, bugün gerçekleştirilen ‘Akdeniz İstişare Toplantısı’ ve yakın zamanda gerçekleştirecekleri Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu bölgesel toplantıları ile birlikte tüm bölgelerde bu istişare toplantılarını gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.
BAKAN ELVAN, “ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN, REKOR KIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmasının devamında, ülkemizin özellikle 2013 yılından itibaren büyümesinin ve gelişmesinin önüne set çekilmeye çalışıldığını da kaydeden Bakan Lütfi Elvan, “ Her şeye rağmen büyümeye ve gelişmeye devam ettik ve 2017 yılında yüzde 7,4 ile rekor bir büyüme gerçekleştirdik. İhracatta çift haneli büyümeyi sağladık. 2016 yılında yaşanan sıkıntılar turizmi etkilemişti, şimdi canlanma başladı ve bu anlamda genel hatlarıyla 2017 oldukça başarılı bir yıl oldu. Büyüme kompozisyonuna baktığımızda sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Net ihracatın yine büyümeye katkı sağladığını ve hemen hemen her sektörde büyüme olduğunu görüyoruz. 2018’e de iyi başladık ve Ocak ayında sanayi sektöründeki endeksimiz yüzde 12 arttı. İlk 3 ayda ise ihracatta yüzde 9’luk büyüme kaydedildi. Kimsenin şüphesi olmasın, rekor kırmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
BAKAN ELVAN, “BÜYÜME POLİTİKAMIZ KALICI, KAPSAYICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLACAK”
Orta vadede 2018 için öngörülen yüzde 5,5’lik hedefin korunduğunu da belirten Kalkınma Bakanı Elvan, gerekli çalışmaların teker teker hayata geçirildiğini de sözlerine ekleyerek, “Özellikle yurtdışından bazı kesimlerin ülke ekonomimizi olumsuz etkilemeye çalıştıklarını görüyoruz. Bunlar hiçbir zaman başarılı olamayacaklar. Büyüme politikamız kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir olacak. 2017’de nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomik göstergelerine değinen Elvan, "Türkiye, kararlı bir şekilde yürümeye, büyümeye, güçlenmeye devam ediyor. 2017 yılında yüzde 7,4 ile rekor denilebilecek bir büyüme performansı gösterdik. İhracatta çift haneli büyümeyi sağladık. Kapasite kullanım oranları oldukça yüksek bir seviyeye, yüzde 80'lere çıktı." diye konuştu. Elvan, 2016 yılında yaşanılan sıkıntıların, turizm sektörünü etkilediğini anımsatarak, bu alanda ciddi bir canlanmanın başladığını söyledi.

Genel hatlarıyla 2017 yılının, Türkiye açısından oldukça başarılı bir yıl olduğunu vurgulayan Elvan, şöyle konuştu: "2017 yılında büyümenin kompozisyonuna baktığımızda oldukça kapsayıcı ve sağlıklı bir büyüme olduğunu görüyoruz. Yatırımların, büyümeye önemli bir katkı sağladığını görüyoruz. Net ihracatın yine büyümeye katkı sağladığını görüyoruz. Bunlar son derece önemli. Yatırım ve ihracatın büyümeye katkısının olması ve hemen hemen her sektörde büyümenin gerçekleşmesi 2017 büyümesinin oldukça sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır."

 "2018 YILINA İYİ BAŞLADIK"
Bakan Elvan, 2017 yılında ekonomik alandaki başarıların, bu yıl da sürmesini hedeflediklerini belirtti. Elvan, şunları söyledi: "2018 yılına iyi başladık. 2018 ocak ayında sanayi sektöründeki endeksimiz yüzde 12 arttı. Çarklar yine dönmeye devam etti, kapasite kullanım oranımız yüksekliğini muhafaza etti ve ilk 3 ayda ihracatımızda yüzde 9'luk bir artış gerçekleşti. İlk kez 160 milyar doları geçerek ihracatımız 160,4 milyar dolara ulaştı. İnşallah 2018 yılında da ihracatımızda rekor kırmaya devam edeceğiz. Orta vadeli programımızda ön görmüş olduğumuz yüzde 5,5'lik büyüme hedefimizi koruyoruz. Orta vadeli programımızda yer alan hususları teker teker hayata geçiriyoruz."

 "VATANDAŞIMIZIN ÖNCELİĞİ BİZİM ÖNCELİĞİMİZ OLDU"
Türkiye ekonomisinin dışarıdan kötü gösterilmeye çalışıldığına ve taraflı yorumlar yapıldığına dikkati çeken Bakan Elvan, ekonomi üzerinde "kara bulutlar" estirmeye çalışanların başarılı olamayacağını, fiyat istikrarı ve cari denge gözetilerek büyümeye ve istihdam oluşturmaya devam edileceğini vurguladı. Elvan, 2018 yılında dünyayı şaşırtmaya devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti: "Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini alt üst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bizim hükümetlerimiz bugüne kadar ekonomi alanlarında inanılmaz başarılara imza attı. Devasa projeleri hayata geçirdi. Hep vatandaşımızın önceliği bizim önceliğimiz oldu. Bu süreçte de büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum." Elvan'ın konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı devam etti.

Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV