banner73

04 Ağustos 2020 Salı

Salda'da 1 Çocuk Boğuldu

BAHTAŞ ve BİMTAŞ’ın denetim raporunu Meclis’te sundu

“TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINI ÜZERİMİZDE TAŞIYORUZ”

04 Ekim 2019 Cuma 09:29
 BAHTAŞ ve BİMTAŞ’ın denetim raporunu Meclis’te sundu

 Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını üzerimizde taşıyoruz, biz dikkatli olmak zorundayız. İnsanoğluyuz hata yapabiliriz ama şunu söyleyeyim, isteyerek ve bilerek kimseye hata yaptırmayız. İşi sürekli siyasi ortama çekip de buradan gol atma derdine düşmeyi de ben çok etik bulmuyorum” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısında AK Parti Grubu tarafından Bimtaş ve Bahtaş’ın zarar ettiğine yönelik çıkan haberler sonucu, şirketlerin denetlenmesi için belediye meclisi tarafından komisyon oluşturulmasını ek gündem maddesi olarak görüşülmesinin talebi üzerine, Belediye Meclisi Üyelerine müfettişler tarafından yapılan denetim raporunu sundu.
Belediye Meclisi Toplantısında AK Parti Grubu tarafından “Belediyemiz kuruluşlarından olan Bahtaş ve Bimtaş şirketinin zarar ettiği basında yer almış ve bunun üzerine Sayın Belediye Başkanının 7 Ağustos 2019 tarihinde yapılan Belediye Meclisi Toplantısında ‘Bugün burada tüm basının, tüm bizi izleyenlerin ve değerli dostlarımızın huzurunda, bu öneriyi getiriyorum. 2004 yılından başlamak üzere bugüne kadar şirketin tüm hesaplarının kontrol edilmesini hesaplamak üzere gerek profesyonel danışmanlık gerekse meclisten oluşturacağımız bir komisyon oluşturarak, şirketimizin bütün hesapları denetlensin. Böyle bir teklifim var arkadaşlar’ diyerek böyle bir komisyon kurulması istenmiş ve meclis tarafından kabul edilmiş ve komisyon üye sayısının belirlenmesine karşılık, bugüne kadar komisyon kurulmamıştır. Bimtaş şirketinin hesaplarının kontrol edilmesini ve daha iyi yönetilmesine katkı sağlamak amacıyla bu komisyonun kurulması için 2 Ekim 2019 tarihinde yapılan meclis toplantısına ek gündem maddesi olarak ele alınmasını saygılarımızla arz ederiz” talebi üzerine Başkan Ercengiz, Belediye Meclis Üyelerine Bimtaş ve Bahtaş’ın denetim raporunu sundu.
“ŞİRKETİN BUGÜN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK GERİDEN GELEN SIKINTILARIN TEMEL NEDENİ GEÇMİŞTEKİ 5 BUÇUK MİLYON TL ŞİRKET AÇIĞIDIR”
Belediye iştiraki olan BAHTAŞ ve BİMTAŞ şirketlerinin içinde bulunduğu sıkıntıların temel nedeninin geçmişteki 5,5 milyon TL şirket açığı olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, “Birincisi öncelikle BİMTAŞ ve BAHTAŞ konusunda bir komisyon kurulması Belediye Meclisinin görevi değildir. İkincisi bir hizmet satın alabileceğimizi söyledim. Bunda bir sıkıntı yok alacağız yine de alacağız ama talebiniz üzerine, talebiniz derken lütfen üstünüze alınmayın, yurttaşın talebi diyelim, talep üzerine Burdur Belediyesi İhtiyaç Maddeleri A.Ş. ve Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. şirketlerimizin denetimi için yaklaşık üç hafta ya da bir ay tam zamanını hatırlamıyorum çünkü o kadar çok müfettiş gelip, gidiyor ki artık hangi birini takip edeceğimizi sapıttık. Müfettiş raporu ektedir. Burdur Belediyesinden veya Burdur Belediyesinin iştiraki olan şirketlerden seçim harcamaları yapmadığıma dair herhalde bu rapor sizin için yeterli olacaktır. Şirketin kayıtlarının düzgün tutulduğu ve şirketin kar/zarar şu anda herhalde içinde bulunduğumuz durumunda hizmet sektöründe arkadaşımız varsa onlara sormak istiyorum ticaretiniz iyi mi arkadaşlar? Esnaf arkadaşlarımız, her geçen gün elektriğe, doğalgaza zam geliyorken ne kadar karlı çalışabiliyor. Biz minimal karla maksimum hizmeti üretmeye çalışıyoruz. Şirketlerimizin kar ettiği gün de vardır, zarar ettiği gün de vardır, asıl olan kayıp kaçak olmamasıdır. 2 Nisan 2014’ten itibaren geldikleri güne kadar yaptıkları denetimde bir şey bulamayan müfettiş arkadaşlara bizimde şöyle bir teklifimiz olmuştu, 2004-2014 Aralık’a kadar incelenmesini talep etmiştik. Her nedense bu konuda bizim de talebimiz var ama bu hep sümen altı ediliyor. Şirketin bugün içinde bulunduğu ekonomik geriden gelen sıkıntıların temel nedeni geçmişteki 5 buçuk milyon TL şirket açığıdır. Siz bunu biliyorsunuz Cihat Bey, siz bunu o dönemde araştırıp, bize rapor ettiniz. Ben bu konunun artık gündeme getirilmesini istemiyorum. Ben size raporu takdim edeceğiz” dedi.
625 KLASÖR İNCELENDİ
Burdur Belediyesine denetime gelen müfettişler tarafından 625 klasörün titizle incelendiğini aktaran Başkan Ercengiz, “Orada hatta 10 bin 72 kuruş gibi bir rakam söylemiş, onu da sehven olduğunu söylemiş, biz teşekkür ediyoruz müfettiş arkadaşlara titiz çalıştılar. Zannediyorum 125 klasör çarpı 5, 625 klasörün incelenmesi neticesinde bu rapor bize verildi” diye konuştu.
“TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINI ÜZERİMİZDE TAŞIYORUZ”
Sürekli siyasi gündem yaratılarak, gol atma peşine düşülmesini etik bulmadığını vurgulayan Başkan Ercengiz, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını üzerimizde taşıyoruz, biz dikkatli olmak zorundayız. İnsanoğluyuz hata yapabiliriz ama şunu söyleyeyim, isteyerek ve bilerek kimseye hata yaptırmayız. İşi sürekli siyasi ortama çekip de buradan gol atma derdine düşmeyi de ben çok etik bulmuyorum” dedi.
EK GÜNDEM MADDESİ UYARISI
Başkan Ercengiz, Belediye Meclisi Toplantısında ek gündem maddelerinin bir gün öncesinden bildirilmesini istedi.  Ek gündem maddeleri ile bu hakkın siyasi konulara yönlendirilerek, suistimal edilmemesini belirten Başkan Ercengiz, “Ayrıca bu ek gündem maddeleri konusunda bundan sonra grup başkanlarınızın gündem çıkmadan bir gün öncesinde olabilir gündeme alınmasını istediği konu varsa getirip, bu şekilde vermelerini öneriyorum. Bunu ben çok doğru bulmuyorum. Gündemiz siz belirlemeye başladınız, gündem belirleme yetkisi belediye başkanınındır. Bu hakkı lütfen suistimal etmeyelim, niyet burada birbirimize gol atmak değil ve ben her zaman açık açık ifade ettiğimiz söyledim. Ortak anlayışla yönetmeyi teklif ettim ama bir gün öncesinde yapılan açıklama sizin zaten bugün burada mecliste bulunma gerekçenizi neredeyse ortadan kaldırmıştı. İl Başkanınız tarafından yapılan açıklama, sizin şu anda bu mecliste henüz görüşülmemiş konuları çoktan kararınızı vererek, geldiğinizi göstermektedir. Geçenlerde bu konuda sayın hocamdı yanılmıyorsam, özür dilememiz istemişti tahakküm konusunda, bakınız ben şu manada söylüyorum, sizler Burdurlu yurttaşların, sizlerin siyasi görüşünüzü yada sizlere güvenerek seçip gönderdiği çok kıymetli meclis üyelerisiniz. Sizin adınıza sayın il başkanının, sayın ilçe başkanının ya da herhangi birisinin daha mecliste görüşülmemiş konular üzerinde peşin açıklamalar yapmasını ben şahsen sizler adına doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum” uyarısında bulundu.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV