banner73

25 Mayıs 2020 Pazartesi

EVLERDE SAĞLIKLI VE HUZURLU BAYRAM!

AŞI HAYAT KURTARIR!

Burdur Aile Hekimleri Derneği Başkanı Osman Gencer, “Ne yazık ki; bilim dışı spekülatif bilgi ve haberler, risk olmadığı bilgilerine karşı daha popüler ve ilgi çekici olmaktadır. Ülkemiz de yaşayanların olumsuz etkileyecek, telafisi imkansız zararlara yol açabilecek bilim dışı yönlendirme ve bilgilendirmelere itibar etmeyiniz” dedi.

27 Kasım 2019 Çarşamba 10:05
AŞI HAYAT KURTARIR!

  Burdur Aile Hekimleri Derneği Başkanı Osman Gencer, kamuoyunda aşı ile ilgili çıkan spekülatif haberlere itibar edilmemesini açıkladı. Başkan Gencer, “Aşı karşıtlığı ile ilgili haber ve tartışmaların son günlerde ulusal basın ve sosyal medya da tekrar gündem olması nedeniyle bu açıklama kaçınılmaz olmuştur. Aşı ile önlenebilir hastalıklardan ölü ve sakat kalım oranlarının giderek azaldığı bazı hastalıkların tamamen ortadan kalktığı günümüz koşullarında, aşı karşıtlığını destekleyen, toplumun sağlığını tehlikeye atan açıklamaları üzülerek takip etmekteyiz. Ne yazık ki; bilim dışı spekülatif bilgi ve haberler, risk olmadığı bilgilerine karşı daha popüler ve ilgi çekici olmaktadır. Ülkemiz de yaşayanların olumsuz etkileyecek, telafisi imkansız zararlara yol açabilecek bilim dışı yönlendirme ve bilgilendirmelere itibar etmeyiniz. Sağlıkla yaşayan sağlıkla yaşlanan Türkiye için” açıklamasında bulundu.  Aşının önemini anlatan Başkan Osman Gencer şöyle konuştu: “
AŞILAMANIN FAYDALARI NELERDİR?
Aşılama, hastalıklara karşı bağışıklık oluşturarak sağlığı geliştiren ve hastalıların yükünü azaltan en önemli silahtır. Bu sebepledir ki aşılama; tüm dünyada başta bebek ve çocuklarda olmak üzere hastalıklara yakalanma ve ölüm oranlarında büyük düşüşler sağlamıştır. Her yıl dünyada üç milyon hayat kurtarmış, salgınları önlemiş, hastane yatışı oranlarını aşağı çekmiştir. Aşılar hem birey hem de toplum düzeyin de etki gösterir. Ancak, hiçbir aşı %100 etkili değildir. Buna karşın toplumda yaygın şekilde uygulandığında aşı ile önlenebilir hastalıklar azaltarak elimine etmek ve hatta görülmemesini sağlamak mümkündür.

AŞI İLE HANGİ HASTALIKLAR ÖNLENEBİLİR?

Aşı ile önlenebilir hastalıklar  arasında; kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, çocuk felci,hapatit A,B ve grip gibi viral hastalıklar, difteri, boğmaca, tetanoz, menenjit gibi bakteriyel hastalıklar bulunmaktadır. Halkımız bu hastalıkların bir çoğunun yalnız adını bilmekte hastalık ile karşılaşmamaktadır. Bunun en önemli sebebi aşılama oranlarının ilimiz de ve ülkemizde çok yüksek seviyelere getirilmiş olmasıdır.

AŞILAMA ORANI DÜŞERSE, AŞI REDDİ ARTARSA NE OLUR?

Bağışıklamanın başarısı aşılama hızıyla doğrudan bağlantılıdır. Aşı kararsızlığı veya reddi aşılama oranlarını düşürerek aşı ile önlenebilir hastalıkların kontrolünü zorlaştırır. Ebeveynlerin çocuklarını aşılatmaması görülme sıklığı çok aşağılara çekilmiş hastalıkların tekrar ortaya çıkmasına ve salgınlar oluşturmasına yol açabilir. Çocuğunu aşılatmamak başkalarının çocuklarını da risk altına atmaktır.

Çocuklarınızı aşılatmaktan endişe duymayınız, çünkü aşılar da aşı etkinliğini arttırma için kullanılan adjuvan adı verilen bileşenlerin önemli bir advers(iatenmeyen) etki yaratmadığı bir çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Örnek verirsek: adjuvan olarak kullanılan alüminyum tuzları yetmiş yıldır aşılarda bulunmakta ve aşı bölgesi irritasyonu(kızarıklık , şişlik) dışında yan etkisi tespit edilmemiştir. Aşılarda bulunan alüminyum miktarı, hazır mamalardan ve anne sütünde bulunan miktardan çok daha azdır. Diğer bir örnek civa bileşeni thimerasal, kontakt lens solüsyonları ve göz damlalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğada pek çok besinde bulunur, tek doz aşılarda bulunmamaktadır, çok dozlu flakonlarda vardır ama vücutta birikim yapmadığı gösterilmiştir. KKK(MMR) aşısı ile otizm arasında herhangi bir ilişki olmadığı da ortaya konulmuştur. Son yıllarda ülkemize kontrolsüz olarak giren göçmenlerin varlığı düşünüldüğünde aşılamanın önemi bir kat daha artmıştır. Olası riskler izlenerek İlimiz de ve ülkemizde bulaşıcı hastalıklar açısından zaman zaman aşı kampanyaları düzenlenmektedir.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV