banner66

07 Aralık 2019 Cumartesi

Arfen Koleji: Burdur’u eğitimde zirveye taşıyacak

Öğretmenlerin kuruculuğunu üstlendiği Arena Fen Koleji, yeni dönemde eğitime açıldı.

05 Ağustos 2019 Pazartesi 10:50
Arfen Koleji: Burdur’u eğitimde zirveye taşıyacak

 Öğretmenlerin güçbirliği ile kurulan Arena Fen Koleji (ARFEN), yeni dönemde eğitime başlayacağını duyurdu.  Arfen Kurucuları, Susamlık Tesislerinde gazetecilere verdiği kahvaltıda, Burdur-Isparta Karayolunun 10’uncu kilometresinde hizmet verecek Arfen Kolejinin kayıtlarının devam ettiğini ve yoğunluk yaşandığını aktardı.
Kahvaltılı basın toplantısına Arfen Kurucuları Kimya Öğretmeni Mehmet Ünal, Matematik Öğretmeni Mehmet Akkın ve Matematik Öğretmeni Serhat Bozkurt, Eğitim Uzmanları Ayhan Korkmaz, Adem Yeler ve Arfen Koleji idari kadrosu katıldı. Gazetecilerle birlikte edilen kahvaltının ardından Arfen Koleji hakkında bilgi veren Kurucu Mehmet Ünal, “ Biz Arena Fen Koleji Kurucuları Mehmet Akın, Serhat Bozkurt ve bendeniz Mehmet Ünal, iki yıl önce çalışmalara başladık, 25 Temmuz 2019 tarihinde okulumuzun kuruluşunu tamamladık. Okulumuz iki okul statüsünde açıldı. Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi olarak iki okulumuz var. Bu okulun açılış hedefleri, genelde ülkemiz, özelde Burdur eğitimine katkı sunmak, Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda eğitime yeni yaklaşımlar sunmak, sosyal anlamda iyi insan yetiştirmek, bu anlamda eğitim anlayışımızı kısaca özetlersek, birincisi öğrenciyi iyi tanımaktır, ikincisi iyi tanıdığımız öğrenciyi doğru eğitmek, üçüncüsü doğru eğitirsek, öğrenmeyi kolaylaştırmaktır. Biz Arfen Eğitim Kurumu olarak, bunları başarmak için Ankara’dan ve İstanbul’dan eğitim planlayan kurumlar ile beraber çalışıyoruz. Şu anda aramızda Ankara’dan KariyerTürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler ve İstanbul’dan eğitimci Ayhan Korkmaz arkadaşımız buradalar. Sizleri tekrar selamlıyoruz” diye konuştu.
Eğitim Danışmanı Adem Yeler, “Ankara’da sektörün öncü kurumlarına yönetim ve kariyer danışmanlığı yapıyoruz. Burada da bir buçuk iki aydır bu hizmet vermeye çalışıyoruz. Bir ülkenin veya bir işletmenin en önemli değeri insan kaynaklarıdır. İnsana değer veriyorsanız, insanı tanıyorsanız, bir mühendislik ve insan kaynakları marifetiyle anlayabiliyorsanız, insanı üretken yaparsınız, insanı atlıyorsanız, tanımadan yaptığınız her şey emek, zaman, enerji, finans kaybı ve en önemlisi kişilik kaybına yol açar dolayısıyla biz önce eğitim başlamadan öğrencilerimize kişilik analizleri yapma, onları bir mühendislik marifeti ile tanımak onların tüm yeteneklerini, zihinsel, fiziksel, sosyal ve sanatsal yeteneklerini fark edip, kariyer planlamasını buna göre yapmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışma yapıldığında aynı zamanda burada biz yönetim danışmanlığı da yapıyoruz yani sistemi de ona göre organize ediyoruz. Eğitim sistemini de ona göre kurguluyoruz. Kişilik analizleriyle beraber bu üçünü senkronizasyon yapıyoruz. Yani sadece kişilik analizi yapmak da yetmez, aynı zamanda yönetim sistemini ona göre kurgulamanız gerekiyor, eğitim sistemini desteklemeniz gerekiyor, öğretmen eğitimlerini bu uzmanlıklarla, bu verilerle desteklemeniz gerekiyor. Üç gündür öğretmen eğitimleri yapıyoruz ve bu destek ve uzmanlıkları velilerle de paylaşıyoruz. Eğitim ve öğretim başlamadan öğrenci ile biz eğitim ve kariyer noktasındaki tüm planlamalara da mutabık kalıyoruz. Bu mutabakattan sonra biz sistem olarak bu yol haritasına, bu sürece hep beraberce öğretmenlerle, öğrenciyle, eğitim kurumuyla ve oluşturduğumuz doğru ortam ve iklimlendirme ile hedefimize yürüyoruz. Biz önce öğrenci, önce öğretmen, önce eğitim diyoruz” şeklinde konuştu.
Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz, “Öncelikle hocalarımıza, kurucularımıza eğitime yatırım yapan herkese teşekkür etmek lazımdır. Ben öğretmenim, hasbelkader öğretmenlik üzerine birkaç yıldan beri söz söylemek bize düştü. İllerimizde anlatıyoruz, sohbet ediyoruz, şunu öğrendik ki öğretmeni değerli kılmadan eğitimi nitelikli kılamazsınız çünkü merkezinde öğretmen vardır. Özel okul kurucularının özellikle okulculuktan gelen insanlar olması yani eğitimi, eğitimciler yapması felsefesine uygun olması itibarıyla hocamların yaptığı işi tekrar tebrik ediyorum. Her işin bir alanı var ama Türkiye’de bu alanda sıkıntı var, kastım şudur, bir özel okul kurmak için sizin alan bilginiz, alan yeterliliğiniz olması kanunen gerekmiyor, kanunen gerekmediği için de bu alan bize sıkıntılar doğurabiliyor, hakeza siz banka açarken teminat mektubu, noter açarken nüfus yoğunluğu, eczane açarken metrekare ölçersiniz ama okulda uygun binayı bulmuşsanız ve paranız varsa açarsınız ama eğitimcinin açtığı, eğitimcinin dokunduğu, öğretmenin dokunduğu her yer farklıdır. Biz öğretmen dokunmalı diyoruz. Benim bugün burada olma sebebim, kurucularının öğretmen olduğu bir okul olması hasebi ile dostluklarını sevmem itibarıyla görüp, onlarla sohbet etmek, elimden geldiğince de bir şeyler söylemek istedim. İyi ki yapmışlar. Öğretmenin okul kurması kadar harika bir şey yok, burada özne bana göre öğretmen olması, hakeza profesyonellerle çalışıyorlar. Bizler elimizden geldiğince, eğitimci olan insanların okullarında söz söylemeye hazırız, ben tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
KAYIT YOĞUNLUĞU YAŞANIYOR
Arfen Kolejinin kayıt yoğunluğu yaşamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurucu Mehmet Ünal, “Kayıtlarımız başladı. Bu sene biz yeni kurulduğumuz için nakil usulü ile öğrenci alıyoruz. Şu anda 9, 10.11 ve 12’inci sınıf kayıtlarımız devam ediyor. Dün başlattık, oldukça yoğun bir talebimiz var inşallah bu talep devam edecektir. Gönlümüzden geçen kontenjanımız dolsun, bunu da başaracağımıza inanıyoruz. Okul kontenjanımız 120 Fen Lisesi, 262 Anadolu Lisesi olmak üzere 382 kontenjanlı bir okul. Puanı yüksek olanlar Fen Lisesinde olacak ama kontenjanlarımız dolduktan sonra tabi ki puan sıralamamız olacaktır” dedi.
EĞİTİM SİSTEMİ
“Öğrenme, bireysel ve kişiye özgüdür” anlayışlı bir sistemle eğitim vereceklerini aktaran Kurucu Mehmet Ünal, “Arfen Kolejinde eğitim, "Öğrenme; bireysel ve kişiye özgüdür." anlayışından hareketle her bireyin öğrenme tarzlarına uygun sınıf ve öğrenme ortamlarının oluşturulmasıyla gerçekleştirilir. Okulumuzda eğitim-öğretim yılının başında öğrencinin bireysel farklılık ve öğrenme tarzlarını ortaya çıkaran analiz ve gözlem çalışmalarından elde edilen veriler doğrultusunda sınıflar oluşturulur. Derslerimiz öğrencilerin bu bireysel farklılık ve öğrenme tarzları dikkate alınarak işlenir” ifadelerini kullandı.
Arfen Kolejiyle ilgili detayları paylaşan Mehmet Ünal şöyle konuştu:
“Arfen Kolejinde öğrencinin bireysel farklılık ve öğrenme tarzlarını önceleyerek yapılan eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra eğitim uzmanı-öğrenci-veli iş birliği ile öğrencinin ilgi, istek ve yeteneklerine uygun bir "kariyer planlaması" yapılır. Öğrencinin ilgi, istek, yetenekleri ve çağın değişen, gelişen yönleri dikkate alınarak oluşturulan kariyer planlaması sayesinde öğrencilerin sadece başarılı bir öğrenci olmasının dışında seçtiği meslek anlamında da mutlu ve başarılı yaşam sürdürmesi için öğrenciye katkı sağlanır. Arfen Kolejinde, öğrencinin sadece akademik anlamda başarıya ulaştırılmasının yanında öğrencinin geleceğin dünyasında da başarılı olabilmesi için "yaşam koçluğu" desteği verilir.
ARFEN KOLEJİNDE UYGULANAN "ALTERNATİF ÖĞRENME YÖNTEMLERİ"
Arfen Kolejinde 9 ve 10. sınıf düzeyinde öğrencilere "alternatif öğrenme teknikleri" kapsamında "hafıza teknikleri" ve "zihin haritaları" eğitimi verilirken 11 ve 12. sınıf düzeyinde, ulusal sınavlarda (MSÜ, TYT, AYT) öğrenciler için fark oluşturacak "paragraf çözüm teknikleri" ve "hızlı okuma ve anlama" eğitimi verilmektedir.
ARFEN KOLEJİNDE UYGULANAN "YAŞAM BAŞARISI PROGRAMI"

Arfen Koleji öğrencisi kendisini ifade edebilen, varlığı hissedilen, özgüveni yüksek bireylerdir. Bu amaçla okulumuzda "Yaşam Başarısı Programı" uygulanır. Her öğrencinin kişisel özelliklerine uygun olarak mutlaka ya bir sanat ya da spor dalı ile ilgilenmesini sağlanır. Arfen Kolejinde, "Rehberlik Servisi" ve "Eğitim Koçu" tarafından öğrencinin isteği de dikkate alınarak öğrencilerin kişisel özelliklerine uygun olarak spor ve sanat dalı ile ilgili grup ya da bireysel çalışmalar için atölye çalışmaları belirlenir. Öğrencinin bu atölye çalışmalarıyla sosyal, ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı bir şekilde gelişimi sağlanır.”
Kahvaltılı basın toplantısı, gazetecilerin sorularının yanıtlanması ile sona erdi.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV