banner73

12 Ağustos 2020 Çarşamba

HASTANE DÜZENLİ OLARAK DEZENFEKTE EDİLİYOR

ARALIK AYINDA BETON YOL DENEMESİ YAPILACAK

İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, “Bu sene ilk defa ilimizde beton yol denemesi yapacağız.

28 Kasım 2019 Perşembe 10:43
ARALIK AYINDA BETON YOL DENEMESİ YAPILACAK

 Bize verilen bilgilerde Karayolları standardında yapılan sıcak asfaltın ömrünün 7 yıl olduğu ama beton yolun ömrünün 30 yıl olduğundan bahsediliyor. Aralık ayında ilk denemesini yapacağız” dedi.

  Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Aralık ayında kullanım ömrü 30 yıl olan beton yol denemesi yapmayı planladıklarını açıkladı. AK Parti Genişletilmiş Kasım Ayı İl Danışma Toplantısında Burdur İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi çalışmaları hakkında bilgi veren İGM Başkanı Murat Akbıyık, “Malumunuz bizlerde 31 Mart Yerel seçimlerinden sonra İl Genel Meclisinde yeni göreve geldik. İl Genel Meclisinde yaptığımız çalışmalar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. İl Genel Meclisi olarak bizler, toplam Burdur il genelinde 27 meclis üyesine sahibiz. 27 meclis üyesinin dağılımı da AK Parti’den 18 üye, CHP’den 4 üye, MHP’den 4 üye ve İYİ Parti’den 1 üye şeklindedir.  Şu anda Meclis çalışmalarımız devam ediyor. Malum bu ay bütçe ayıdır. 1 Kasım’da başlayan Plan ve Bütçe Komisyonunun çalışmaları var. Plan ve Bütçe Komisyonumuz Hatice Dalgar hanımefendi başkanlığında çalışıyor. Burdur ilimizde planlanan 2020 yatırım programıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.  Ayın birinde başlayan süreç ayın 28’inde bitecek. Bizler İl Özel İdaremizde, şu anda toplam çalışan 112 memur ve 258 işçi olmak üzere 378 kişiyle merkez ve 193 köye hizmet etmeye çalışıyoruz. Yapılan programlar çerçevesinde İl Başkanımızın başkanlığında yaptığımız toplantılarda ve vekillerimizin bilgisi dahilinde 2019 programında planlanan 2018 yılında bütçeye giren toplamda il genelinde 162 bin 500 metrekare kilit parke çalışması olacaktı ama bugün itibarıyla yapılan parke çalışması 350 bin metrekareyi geçti. Biz başta sayın vekillerimize, sayın il başkanımıza teşekkür ediyoruz çünkü ödeneklerimiz belli bunları yaparken de KÖYDES’ten gelen ödenekler var, bu ödenekleri de köylerimizde değerlendiriyoruz.  18 tane AK Partili Meclis Üyesi kardeşimizle birlikte yaptığımız görüşmelerde ve diğer muhalefet partilerindeki arkadaşlarla köylere daha iyi hizmet verebilmek, Cumhurbaşkanımızın köylerle ilgili verdiği talimatlar doğrultusunda yaşanılabilir, şehir düzeyinde köyler yapmak için çalışıyoruz ama baktığımız zaman bizim bütçemizde 2019 bütçesi 160 milyon TL’ydi, demin de bahsettiğim gibi yapılacak olan kilit parke 162 bin metrekare iken biz 350 bin metrekare kilit parke döşedik, burada da şuna inanıyoruz ki çalıştıktan sonra başarılıyor. Çalışırsanız, başarıyorsunuz, bununla ilgili çalışan müdür arkadaşlarımızla birlikte meclis üyelerimizin de desteği var muhakkak, her zaman istişare yapıyoruz. 2020 planı konusunda da arkadaşlarımız şu anda çalışıyorlar” dedi.
ARALIK AYINDA BETON YOL DENEMESİ YAPILACAK
Bu yıl birkaç ilçede kullanım ömrü 30 yıl olan beton yol denemesi yapacaklarını aktaran İGM Başkanı Murat Akbıyık, “Bu sene ilk defa ilimizde beton yol denemesi yapacağız. Onunla ilgili eğitim çalışmalarına katıldık. Yol Şube Müdürümüzde geçen hafta bununla ilgili eğitime gittiler. Normalde bizim 193 köyümüzdeki yol ağımız 2 bin 241 kilometredir. Bunun bin 468 kilometresi birinci derece yol, 770 kilometre civarı da ikinci derece yol olarak geçiyor. 2019 yılında grup yollarında sıcak asfalt çalışması yapmıştık. Bu sene yine sıcak asfalt çalışması olacak ama beton yola dönmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili sayın il başkanımıza, vekillerimize konuyu arz ettik. Sayın Valimize aktardık. O da konunun değerlendirmesi gerektiğini söylediler. Bizler bu sene Rabbim izin verirse bir iki ilçemizde örnek olarak bunu Aralık ayında yapmayı planlıyoruz. Aralık ayında yapacağız en azından birkaç kilometre başlayalım diye. Bize verilen bilgilerde Karayolları standardında yapılan sıcak asfaltın ömrünün 7 yıl olduğu ama beton yolun ömrünün 30 yıl olduğundan bahsediliyor. Bununla ilgili fizibilite ve teknik raporlar var, akademisyenlerin hazırladığı raporlar var.  Biz gittiğimiz eğitimlerde aynı şekilde bahsedilmiş. Bizim Burdur buna uygun. Akademisyenlere sorduğumuzda bizim ilimizin hava şartları ve genelde mermer ocaklarından dolayı tonaj kullanılıyor, bunlarla ilgili asfaltla betonu kıyasladığımız zaman örneklerini hep önümüze koydular. Bir tanesini söyleyeyim, sıcak asfalt kışın eriyor, tonajlı kamyonların dorseleri asfaltı bozuyor ama beton yolda böyle bir imkan yok. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Biz de 2020 programında çalışacağız ama ülkemizin yaşadığı ekonomik darboğazı biliyoruz, bu seneki bütçemiz de geçen sene oranla yüzde 15 kesim oldu, 91 milyon TL gibi bir bütçe planlanıyor ama biz bunu Hatice Dalgar başkanlığında yapılan Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında bu bütçeyi biraz daha aşıp sayın vekillerimiz ve il başkanımızın desteği ile bütçeyi 100 milyon TL’nin üzerine geçirmeyi planlıyoruz, en azından bu seneki yaptığımız bütçeyi yakalayalım diye” açıklamasında bulundu.
Lavanta Yolu Projesinde belirlenen 42 kilometrelik yol çalışması hakkında da bilgi veren Başkan Akbıyık, “Bir de malumunuz İlyas Köyü ile Salda Gölü arasında 42 kilometrelik bir yolumuz var, projenin adı Lavanta Yolu, bununla ilgili Afyon’daki bir kampta il başkanımızla birlikte Sayın Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Fatma Varank hanımefendiye dosya verdik. O bölgede bir Lavanta Yolu Projemiz var. O yolu Özel İdare Bütçesinden yapmamız biraz zor çünkü şu anda 1 kilometre sıcak asfaltın maliyeti bize verilen teklif 460 bin TL’ye mal oluyor. planladığınız zaman orayı yapmamız biraz zor ama bununla ilgili Sayın Bakanımızda uygun göreceklerini ve değerlendirme yapacaklarını belirttiler. O bölgenin turizm kapasitesi açısından yaptıklarını biliyorsunuz en son bize kurum müdürlerimizin verdiği bilgi dahilinde Salda Gölüne gelen turist sayısının ve İlyas Köyü ile Salda Gölü arasındaki 42 kilometrelik yoldaki araç trafiğinin ilimize katkısının kazançlı olacağı konusunda Sayın Valimize ve Sayın Vekillerimize de konuyu aktardık, çalışmalar devam ediyor.  2020 programında dediğim gibi bu sene size muhakkak serzenişte bulunacaklardır. Bulunduğunuz ilçelerde, köylerimizde, belediye başkanlarımıza, vekillerimizin desteği ile KÖYDES’ten bir para aktarıldı, onunla biz bu çalışmaları yaptık. Şu anda bizim Burdur’umuzda altyapı olarak baktığımız zaman tarımsal hizmetlerde şu anda yüzde 85 üzerinde yatırım yapılan yerler var. Altyapı girmeyen köyümüz yok, önceki dönemlerde sıcak asfalt olmayan yerler, şu an sıcak asfalt olarak yapıldı.  Kilit parke dediğim gibi 162 binden 350 bin metrekareyi şu anda geçtik. Burada öncelikle bizim hedefimiz 250 personelimiz var. 250 personelle 193 köye hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV