banner59

14 Aralık 2018 Cuma

-Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor

Anlamlı haftada, anlamlı etkinlik

Deprem Haftası etkinlikleri çerçevesinde AFAD Burdur İl Müdürlüğü tarafından 1971 Burdur Depreminde Yarıköy ve Yazıköy'de hayatını vatandaşlar ile tüm şehitlerimiz için Yarıköy Camiinde Cuma Namazından önce Mevlid-i Şerif okutuldu.

03 Mart 2018 Cumartesi 15:36
Anlamlı haftada, anlamlı etkinlik

Deprem Haftası etkinlikleri çerçevesinde AFAD Burdur İl Müdürlüğü tarafından 1971 Burdur Depreminde Yarıköy ve Yazıköy'de hayatını vatandaşlar ile tüm şehitlerimiz için Yarıköy Camiinde Cuma Namazından önce Mevlid-i Şerif okutuldu. Burdur Valisi Şerif Yılmaz, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, Ak Parti Merkez ilçe Başkanı Murat Akbıyık, İl Genel Meclisi Üyesi ali Evren,  bazı kurum müdürleri katıldığı programda yapılan duaları Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak yaptırdı.
İKRAMLARDA BULUNULDU
Birlikte kılınan Cuma namazı sonrası Mevlid-i Şerif programına katılan tüm davetlilere yöreye has gözleme, pişi, peynir, zeytin, pekmez ve ayran ikramında bulunuldu.
EĞİTİM BİLİNCİ ŞART!
Vali Yılmaz, ikramların yapıldığı cami avlusunda haftanın önemine ilişkin açıklamada bulunan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “1971 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden büyüklerimizi dualarla anmak için Mevlid programına iştirak ettik. Cenab-ı hak hepsine rahmetiyle muamele etsin. Duamızı yaptık, ikramları tattık. İkramları yapanlara da, hazırlayanlara da teşekkür ediyoruz, Allah hayırlarını kabul etsin. Cenab-ı Hak bir daha deprem felaketini, ülkemizde ve dünyada yaşatmasın. Ancak deprem bölgesinde olduğumuzu unutmayalım, Ülke olarak ta deprem kuşağındayız. Dünyada deprem kuşağında yaşayan birçok örnek ülke var. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra deprem can kaybı yaşanmıyor. Depreme dayanıklı bina yaptıktan sonra bina içerisinde ölüm olmuyor. Onun içinde bizim son yaşadığımız deprem sonrası bir takım yasal düzenlemeler yapıldı. Yapılan yasal düzenlemelerin çerçevesinde yapılaşmayı sağlamamız lazım. Kendimizi de buna alıştırmamız lazım. Bunun eğitimini, bilincini çocukluktan itibaren, bütün herkese vermemiz gerekiyor. Bunları sağlarsak, deprem olduğu zaman en asgari şekilde can ve mal kaybı yaşamadan atlatabiliriz diye düşünüyorum. Bunu sağlamakta sadece devletin değil vatandaş olarak da hepimizin görevi” dedi.
 “ŞEHİTLERİMİZE RAHMET, YARALILARIMIZA ACİL ŞİFALAR DİLEDi”
“Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek şehit ailelerinin acılarını paylaşan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Dün yine Afrin’de 8 tane Şehidimiz vardı. 2 tane Özgür Suriye Ordusu da dahil olmak üzere 10 tane Şehit var, yaralılarımız var. Şehitlerimizden bir tanesi komşumuz Isparta’dan ve bugün defnedildi. Şehidimizin Cenaze törenine katılacaktık ama bugün deprem nedeniyle hayatını kaybeden büyüklerimizin, ecdadın ruhlarına okunacak dualara bizde iştirak edelim düşüncesiyle buraya geldik.
Ben tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Yaralılarımız var, bir gazimizde Burdur’dan. Çok şükür sağlık durumu iyi ama diğer gazilerimiz de var. Allah onlara şifa versin. Allah orada mücadele eden, operasyona katılan gerek askerimiz, gerekse polisimiz, gerekse güvenlik korucularımız da dahil olmak üzere hepsine güç kuvvet versin. Onların oradaki mücadelesi bugün bizim burada şu programı yapmamıza vesiledir. Eğer bu ülkenin birliğine beraberliğine kasteden terör unsurlarının ülkemiz içerisinde ve dışarısında yapmış olduğu bu saldırıları eğer önlemez isek bu bayrağımızın burada dalgalanması, ezanın burada okunması, duaların burada yapılması mümkün değil. Hepimiz onlara müteşekkiriz. Onların hepsine rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Ailelerimize ve milletimize sabırlar diliyoruz. Bu günler zor günler. Bu günleri hep beraber birlik beraberlik içerisinde atlatmamız gerekiyor. Birlik beraberlik içerisinde en iyi şekilde değerlendirip ülkemize kast eden dahili ve harici gerek terör unsurları gerekse terör unsurlarının arkasındaki güçlerle mücadele edip, ülkemizin birliğini beraberliğini sağlamamız gerekiyor. Onun içinde hepimiz üzerimize düşen görevi yapması gerekiyor” diye konuştu.
“TEK İHTİYAÇ DUA”
Değişik vesilelerle bazı vatandaşlarımızın yardımla ilgili talepleri olduğunu sözlerine ekleyen Burdur Valisi Şerif Yılmaz; “Şunu öncelikle ifade etmek istiyorum. Gerek Afrin’de olsun, gerekse daha önce Elbab’da yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yapmış olduğu operasyonlarda güvenlik güçlerimizin çok şükür bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Orada çarpışan mücadele eden tüm kardeşlerimizin ihtiyaçları gerek yiyecek, gerek giyecek, bilindiği üzere kendimizin ürettiği silah, mühimmat, araç ve gereçlerimizi kullanıyoruz. Hepsi karşılanıyor. Onların bizden tek ihtiyacı duadır” dedi.
“İSTİSMARCILARA FİRSAT VERMEYİN UYARISI YAPTI”
“oraya yardım edelim, buraya gönderelim gibi” bilgileri dışında bazı yerlere ulaşıldığının altını da çizen Burdur Valisi Şerif Yılmaz; “Bizim oradaki çarpışan mücadele eden, gerek askerimizin gerekse polisimizin bizden tek ihtiyacı duadır. Allah yar ve yardımcıları olsun diliyorum. Bunun dışındaki yapılacak olan bir şey varsa bunu da bizler zaten devlet olarak zaman zaman duyururuz. Hiç kimseden telefonla yardım talep etmeyiz. Varsa açık bir şekilde herkesin huzurunda konuşuruz ve paylaşırız. Bunun dışındaki yardım taleplerine kimse itibar etmesin. Bunu istismar edenler maalesef var. Özellikle bu duygularımızı, milli duygularımızı, istismar için fırsat kollayanlarda var. Duyduğumuz andan itibaren gereğini yapıyoruz. Ondanda kimsenin endişesi olmasın” dedi.
KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Şerif Yılmaz ve Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, cami avlusunda verilen hayır yemeğinin ardından köylülerin sorunlarını dinlediler. Arazi toplulaştırmalarındaki bazı aksaklıklar ile sazlık bölgesinde balık yetiştirme taleplerini aldılar. Kendilerine iletilen talepleri çözümü için gerekli çalışmaların ivedilikte yapılacağını aktardılar.
HEDİYE EDİLEN ŞİİR KİTABINI OKUDU
Yarıköy’ün yazarı  evli 3 çocuk annesi 73 yaşındaki Neziha Altınkaynak Çetiner kendi yazdığı şiirlerden oluşan "Engin Yokuş Ömür" adlı kitabını Vali Yılmaz'a takdim etti. Yazar Çetiner’in isteğini kırmayan Vali Yılmaz şiir kitabından bir paragraf okudu.
GÜNDEMDEKİ ŞEKER FARİKASI HAkKINDAKİ SORULARA YANIT VERDİLER
Neziha Altınkaynak Çetiner’in Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleşmesine ilişkin sorularını yanıtlayan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, fabrikada çalışan tüm işçilerin haklarının korunacağını belirttiler. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da belirttiği üzere üretimle ilgili alınan kararlar uygulanacağını aktardılar. Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek; “Çalışan işçiyi, köylümüzü korursak, fabrikamız daha rantabıl olarak şeker üretmeye devam ederse Burdur bundan kazanır mı kayıp mı eder? Kazanır! Öyle fabrikayı satıp ta işçileri çıkarda köylü ne yaparsa yapsın böyle bir işlem yok. Kesinlikle. Sayın Valimizin geldiği Kütahya’daki şeker fabrikası özelleşti. Burdur’da daha iyi çalışıyor. Türkiye’de şu anda 25 tane şeker fabrikası var. Bunun 14’ü yeni özelleşecek. Diğerleri de bir başka programda özelleşecek. Bizim özel olarak 8 fabrikamız var. Ve ülke genelinde yüzde 42 üretim kapasitesine sahip. Diğer 25 fabrika yüzde 58 ini sağlıyor. Yani burada verim olmadığı başarısız olduğu görülüyor. Köylüyü en az 5 yıl çalıştırma mecburiyeti koyarak köylüyü koruyoruz. Fabrika olarak üretim yeri özelleşiyor. Çevresindeki kıymetli arsaların hepsi yine devlette duruyor. Onun için burayı ranta çevirdiler, fabrikayı alıp fabrikayı kapatıp başta iş yapmasına müsaade etmiyoruz.  Rakam vereyim sayın valimizde oradaydı (Maliye Bakanı Naci Ağbal Ziyareti) 1200 dönüm arsası ve kantarları ile. Bunun 600 dönümü  özelleşiyor, 600 dönümü devlette kalıyor. Kimse de kapı dışına bırakılmıyor. İsteyen özelleştirenle çalışacak, isteyen  4 b kapsamında devlette çalışacak. Hiç kimse mağdur olmuyor. İşçimiz, çiftçimiz mağdur olmuyor, fabrika daha verimli olarak üretimine devam ediyor. Kaliteyi artırıyoruz. Burdurlu bundan zarar görmüyor arkadaşlar. Öyle Cumhuriyet meydanına afiş asıp ta şeker fabrikası elden gidiyor. Bu politika yapmak. Burdur’daki şeker fabrikası daha kaliteli olarak devem edecek. Bunun için bütün sivil toplum örgütleri ile birlikte Maliye Bakanımıza  gittik. Dedik ki şartları Burdurluların alması için kolaylaştırarak bize yardımcı olun. Oda aynı şekilde geçmişte tecrübeleriniz var. Burdur’da güç birliği yapın yasal çerçevede kolaylığı sağlayalım Burdurlular burayı işletecekse buyursun işletsin” dedi.
CAMİ VE DEĞİRMENDE İNCELEME YAPTILAR
Vali Yılmaz ve beraberindeki Milletvekili Reşat Petek,  1971  depreminde zarar gören camii ve değirmende incelemelerde bulundular.
Halil İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV