banner73

22 Eylül 2020 Salı

TEK TIK’LA YATIRIM

ANKARA’DA DAYISI OLMAYAN, ORTADA KALMASIN

Saadet Partisi Burdur Gençlik Kolları başkanı, atanamayan üniversite mezunları ve mülakatlardaki adaletsizlikleri dile getiren bir basın açıklaması yaptı.

27 Ağustos 2019 Salı 09:58
ANKARA’DA DAYISI OLMAYAN, ORTADA KALMASIN
Saadet Partisi İl Divan Tolantısı’nın ardından AGD salonunda yapılan açıklamaya gençlik kolları üyeleri, İl Başkanı Süleyman Arslan, Merkez İlçe Başkanı Abdullah Acar ve partililer katıldı.

Adaletin herkese hakkını vermek olduğunu ve bu hakkı kat’i suretle yerine getirecek olanın ise adil ve sosyal devletin iradesi olduğuna vurgu yapan Saadet Partisi Burdur Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Eroğlu şunları söyledi: “Bugün burada; geleceği şekillendirecek olan bütün gençleri temsilen konuşacağız. Bugün burada; hayalleri solan ve dahi hayatları solan biz gençlerin sıkıntılarını konuşacağız. Bugün burada; gençlerin haklarını ve geleceğini gasp eden uygulamaları konuşacağız. Ve bugün burada sinelerde katmerlenmiş adaletsizliği, yüzlere kara leke olarak çalınmış liyakatsizliği konuşacağız. Adalet herkese hakkını vermektir ve bu hakkı kat’i suretle yerine getirecek olan ise adil ve sosyal devletin iradesidir.”

            DİPLOMALAR; ADETA İŞŞSİZLİK SERTİFİKASI

Ülkemizde adalete olan güvenin Cumhurbaşkanı yardımcısının da açıklamasına göre % 38,1 olduğunu, 685 bin üniversite mezunun kayıtlı işsiz statüsünde bulunduğunu belirten Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Toplumun ve geleceğin teminatı olan ve her fırsatta siyasilerin ve yöneticilerin süslü cümlelerine mazhar olan gençlerin durumundan da bahsetmek elzemdir: Türkiye’de 15-24 yaş aralığında bulunan kişi sayısı 12.971.396.Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre 2019 yılında işsizler topluluğunun %25’ini gençler oluşturmakta ve bunların 684.889’u ise diplomalı işsiz genç olarak kayıtlara geçmiştir.Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sisteminde kayıtlı Lisans mezunu işsiz sayısı 664 bin, Yüksek Lisans mezunu işsiz sayısı 20 bin, doktoralı işsiz sayısı 889 dir.”

280 BİN ÖĞRENCİ HAKKINDA YASAL İŞLEM

Üniversitelilerin mezun olduktan sonra sadece işsizlik değil, aynı zamanda KYK borcu ile de baş başa kaldığını ifade eden Saadet Partisi Burdur Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Eroğlu “Öğrenciyken bir geliri olmayan genç, devletin sağladığı öğrenim kredisine ihtiyaç duyuyor. Böylece üniversiteden borçlanmış olarak mezun oluyor. Faizlerle birlikte bu borç kısa sürede işsiz bir gencin ödeyemeyeceği boyutlara ulaşıyor. Geçtiğimiz günlerde KYK borcunu ödeyemediğinden dolayı haklarında yasal işlem başlatılması için Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilen mezun sayısı 280 bin. Peki soruyoruz: Başlatılacak işlem yasal mı, faiz helal mi? Gençlerin ümidini yeşertmek amacıyla da kurulan üniversiteler artık adeta “gençlere işsiz denilmek yerine öğrenci denilerek genç işsiz sayısını düşürmek” amacına hizmet etmektedir. Malumunuz üzere üniversite eğitimine devam eden bir genç, işsiz sayılmamaktadır.” dedi.

            SON 2 YILDA, ATANAMAYAN 50 ÖĞRETMEN İNTİHAR ETTİ

“Son iki yılda ataması yapılmadığı için hayatına son veren öğretmen sayısı ise maalesef 50’dir. Kamu atamalarında getirilen mülakat sistemi adaletsizliğin en belirgin göstergesi ve liyakatsizliğin merkezi konumuna gelmiştir. Mülakatlarda mesleki yeterlilikleri yerine adayların siyasi eğilimleri, dünya görüşleri, iktidar partisine karşı tutumları belirleyici olmaktadır.

Onlarca yıllık emekler 5 dakikalık bir mülakat ile yerle bir edilmektedir. Mülakat sistemiyle özetle; Ankara’da dayısı olmayan ortada kalmıştır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda 1. olduğu halde mülakat sisteminde düşük puan alarak atanamayan Deniz Öğretmen ve daha binlercesi bulunmaktadır.” Diyen Saadet Partisi Burdur Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Eroğlu yazılı sınav ve mülakatta başarılı olduğu halde “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” adı altında yapılan uygulama ile sicilinde herhangi bir problem olmadığı halde ataması gerçekleşmeyen veya aylarca bekletilen gençler için bu çıkmazların çekilmez bir hal almaya başladığını sözlerine ekledi.

PEKİ ÇÖZÜM NEDİR ,?

Yapılan açıklamada çözüm önerisi olarak Saadet Partisi’nin önerileri maddeler halinde sıralandı. İşte o maddeler.

1-Ülkemizin en önemli kaynağı olan gençler istatistiki verilerin öznesi olmaktan çıkarılıp; gençlerin nitelikleri ve ihtiyaçları tespit edilmelidir.

2-Üniversiteler, gençlerin yeteneklerini değerlendirmeli, ilgisini dikkate almalı ve gelecek kaygısı olmadan donanımlı şekilde hayata atılmalarını sağlamalıdır.

3-Her şehire her bölümün açılmasındansa o şehrin veya o bölgenin ihtiyaçlarına ve imkanlarına göre okulların ve bölümlerin açılması, mezun olanların iş bulma oranları ve mezun oldukları bölümle ilgili yeterlilikleri ölçülüp verimsiz bölümlerin ve okulların kapatılması veya o bölümlerin ihtiyaca göre değiştirilmesi gerekmektedir.

4-Kamu atamalarında ülke ihtiyacını karşılayacak şekilde kontenjan artırımına gidilmelidir ve öncelikle sağlıkta sonrasında tüm alanlarda taşeron hizmet ve personel alımlarının yerine çalışma verimi kontrol edilmek üzere kamuda ihtiyaç duyulan personelin kadro ile çalıştırılması sağlamalıdır.

5-Mülakat sistemi derhal düzenlenmeli; itaat değil liyakat, sadakat değil ehliyet ölçülmeli ve sorgulanabilir, adil ve şeffaf bir mülakat sistemi uygulanmalıdır.

Mülakat sonuçlarının ve Güvenlik Soruşturmasının açıklanma süreleri için limitler belirlenmelidir ve Güvenlik Soruşturması, mülakat sonuçlarının açıklanmasından sonra yapılmalı-sonuçlandırılmalıdır.

6-Sicilinde herhangi bir problem olmayanlar için “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” engel olmamalıdır.

“Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak bizler, geleceği şekillendirmek için sorumluluk almaya hazırız” diyen Eroğlu sorunların çözülmesi, mağduriyetlerin giderilmesi için yetkilileri göreve ve bütün mağdurları, sorunlarını konuşarak çözümler üretmek üzere iş birliğine davet etti.

            Basın açıklamasında üzerinde “Torpil değil, adalet istiyoruz, “dayılar! Amcalar!mülakata karışmasın”, “mülakat değil, liyakat esas alınmalıdır”, kazananı belli olan mülakat olmaz” yazılı dövizler taşındı.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV