banner73

21 Şubat 2020 Cuma

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

AB Erasmus+ “Çoban Köprüsü ve “DEMCARE” Projeleri tanıtıldı

Burdur Valisi Hasan Şıldak, “İlimizde aslında proje kapasitesinin arttırılması temel hedefimizdir” dedi.

10 Ekim 2019 Perşembe 11:11
AB Erasmus+ “Çoban Köprüsü ve “DEMCARE” Projeleri tanıtıldı

  Burdur Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu öncülüğünde hazırlanarak AB Erasmus+ 2019 Yılı Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazanan “Çoban Köprüsü Projesi ile Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi Projesinin bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Tarım ve Orman Müdür V. Oktay Darcan, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, MAKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz, Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İlhan Kayış, ilgili kurum personeli ve basın mensupları katıldı. Burdur Valiliği, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, Burdur Huzur Evi Yaptırma ve Yardımlaşma Derneğinin yanı sıra İspanya, Portekiz ve Slovenya'dan Uluslararası ortakların yer aldığı, Alzheimerlı hastalar, hem de onlara bakan yakınları için yeni bakım metotları geliştirerek onlara daha kaliteli bir yaşam sağlamak, AB’de geliştirilen yeni yaklaşımları öğrenerek iyi hizmetleri ülkemizde halka ulaştırmak amacıyla hazırlanan “Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi” DEMCARE Projesi, 209 proje arasından kazanan 32 proje arasında yer alarak 146 bin Avro hibe almaya hak kazandı.
Burdur Valiliği, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur Ziraat Odası’nın yanı sıra İspanya, Yunanistan ve Sırbistan'dan Uluslararası ortakların yer aldığı, çobanlarımızın bilinç düzeyini artırarak küçükbaş hayvan üretimi, et ve süt ürünlerini de kapsayan verimliliği artırmanın amaçlandığı “Çoban Köprüsü Projesi 233 proje arasından seçilip kazanan 35 proje arasında yer alarak 187 bin avro hibe almaya hak kazandı.

ALZHEİMERLI HASTALARIN AİLELERİ İÇİN YENİ BAKIM YAKLAŞIMLARININ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

Burdur ilinden ilk defa K2 düzeyinde iki proje kabul edilerek fon kazanıldığını aktaran Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Her iki proje de İlimize hayırlı olsun. Birinci projemiz alzimer hastalarının aileleri için yeni bakım yaklaşımları geliştirilmesini hedefliyor. Projenin amaçları, alzimerli hastalar ve onlara bakan yakınları için yeni bakım yöntemleri,  yeni bakım metotları geliştirerek onlara daha iyi bir hayat standardı, yeni bir yaşam kalitesi sağlamayı amaçlıyor. Bu proje Avrupa Birliğinde geliştirilen yeni yaklaşımları öğrenerek, yeni uygulamaları Ülkemizde de yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Projemiz Burdur Valiliğinin koordinatörlüğünde Burdur Huzur Evi Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında geliştirildi ve üç’de yapancı ortağımız var. Bunlar Slovenya, Portekiz ve İspanya’dır. Projemizin bütçesi ile 146 bin Euro’nun ülkemize girişini sağlanmış oluyoruz. Projemizin sonucunda Avrupa standartlarına uygun yenilikçi bir eğitim müfredatı oluşturularak ilgili sağlık personeli ve hasta yakınlarına bir eğitim hizmeti sunulacak. Eğitim materyalleri geliştirilerek hastalar ve hasta yakınları için daha güvenli bir yaşam ortamı oluşturulacak. Aynı zamanda E-öğrenme modülü oluşturularak hasta yakınlarının bilgi ve beceri yetenekleri geliştirilecek. Bilgisayar oyunları geliştirilerek, hem hastalar, hem hasta yakınlarının eğlenerek stresten uzak kalmaları sağlanmış olacak. Böylesine güzel amaçları olan, aynı zamanda da renkli, eğlenceli bir proje. Bu projenin takvimine baktığımızda 1 Kasımda başlayacak, yani yaklaşık 20 gün sonra start alacak ve 31 Ekim 2021, yani yaklaşık iki yılık bir takvime sahip bütçesi de belirttiğim gibi 146 bin Euro’dur. Projemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
ÇOBAN KÖPRÜSÜ PROJESİ
Çobanlık mesleğine karşı farkındalığı arttırmak ve var olan çobanların gelişme düzeyini arttırarak, Avrupa standartlarında çobanlık yapabilir hale getirmek amacıyla hazırlanan Çoban Köprüsü Projesi hakkında bilgi veren Vali Hasan Şıldak, “İkinci projemiz “Çoban Köprüsü” ismini taşıyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün koordinasyonu ile hazırlandı. Yine proje ortakları Valiliğimiz, Mehmet Akif Ersoy Ünversitesi ve Ziraat Odası, üç’de yabancı ortağımız var. Bunlar Yunanistan, İspanya ve Sırbistan’dır. Projemizin amaçlarına baktığımızda, İlimiz biliyorsunuz hayvancılığın yaygın olduğu bir il, hayvancılık en temel sektörü oluşturuyor. Çobanlık mesleğine karşı farkındalığı arttırmak ve var olan çobanlarımızın gelişme düzeyini arttırarak, Avrupa standartlarında çobanlık yapabilir hale getirmek. Küçükbaş hayvan üretiminin et ve süt ürünlerini kapsayan verimliliğini arttırmak hedefleniyor. Yani son gelişmelere göre, gelişmiş Ülkelerdeki hayvan sürü yönetimini, çobanlığın uygulandığı metodları, ülkemize transfer etmeyi amaçlıyor. Bu proje çobanlık sektöründeki, çobanların bu sektördeki önemini fark etmelerini sağlamak, çobanlarımızın koyun keçi yetiştiriciliği konusundaki bilinçlerini yükseltmek, çobanların refah seviyelerini yükseltmek, küçükbaş hayvan işletmelerinde hayvan refahına yönelik uygulamaları arttırmak, koyun ve keçi işletmelerinde yeni anlayışları, yeni  yaklaşımları hakim kılmak, küçükbaş hayvan işletmelerinin daha iyi duruma gelmesi için daha iyi  stratejiler geliştirmek ve işletmelerde Avrupa hayvan refahı kriterlerine uygun üretim yapılmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu projemizin bütçesi 187 bin 500  Euro. Bunun da takvimi Kasım ayı başında başlayıp 2021 yılının Ekim sonunda sona erecek. İki yıllık bir süreci kapsıyor. Sağlık sektörümüze, sosyal hizmetler sektörümüze, hem de tarım sektörümüze önemli faydalar getirecek olan bu iki spesifik projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

PROJE KAPASİTESİNİN ARTTIRILMASI TEMEL HEDEFİMİZ
Avrupa Birliği Projelerinin kapasitelerinin artırılmasının temel hedefleri olduğunu vurgulayan Vali Hasan Şıldak, “Avrupa birliği projeleri başta olmak üzere İlimizde aslında proje kapasitesinin arttırılması temel hedefimiz. Bütün kuruluşlarımızı proje yazmaya, proje süreçlerini takip etmeye davet ediyoruz. Valilik olarak da bu konudaki hassasiyetimizi gösteriyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte de yerel projeler bazında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının değerlendirme sürecinde olan bir proje takvimi devam ediyor. Aynı zamanda SODES proje takvimi başladı. Yine Kalkınma Ajansının teknik destek ve fizibilite desteği duyuruları yapıldı. Bütün kuruluşlarımızı bilgilendirdik, duyurularımızı yaptık. İnşallah İlimizden geniş kapsamlı olarak bu proje kaynaklarından daha fazla faydalanır seviyeye geleceğiz” ifadelerini kullandı.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV