14 Ağustos 2018 Salı

Çocuk İstismarcısı tutuklandı

40 YILLIK HASRET SONA ERDİ

Burdur Bucak Elsazı Köyü, Isparta Çandır Köyü, Sütçüler yolu Aksu Çayı üzerine yapılan “Melikler Köprüsü” düzenlenen törenle açıldı.

02 Ekim 2017 Pazartesi 10:07
40 YILLIK HASRET SONA ERDİ

Törende müjdeli haberler veren Isparta Valisi Günaydın, Burdur-Isparta  dağ yolu proje çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Gidiş, geliş çift şerit olarak ihale edileceğini duyurdu. Isparta, Burdur ve Antalya’ya karayolu ulaşımını sağlayan Burdur Bucak Elsazı Köyü, Isparta Sütçüler yolu Aksu çayı üzerine yapılan “Melikler Köprüsü” düzenlenen törenle hizmete açıldı. Yaklaşık 40 yıldır yapılamayan, yapılması için 20 yıl önce dernek kurulan Melikler Köprüsü’nün yapımı Isparta İl Özel İdaresi tarafından tamamlandı. İnşaatına 2 yıl önce başlanan köprü 9 ayak üzerine kurulu 300 Metre uzunluğundaki köprünün 15 milyon TL’ye mal olduğu belirtildi. Geçtiğimiz Cuma günü öğle saatlerinde Isparta yönündeki köprü önünde gerçekleşen açılış törenine  Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Burdur Milletvekili Reşat Petek, Isparta Milletvekili Sadi Bilgiç, Bucak Kaymakamı, Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, Sütçüler Kaymakamı Furkan Duman, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, Ak Bucak Parti İlçe Başkanı Adem Şengül ,sivil toplum örgütleri siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları daire müdürleri  ve  halkın katılımı gerçekleşen açılış töreni sonrası Çandır Köyü'nde toplu yemek ikramında bulunuldu.

 “40 YILLIK HAYALİ OLAN BU YATIRIM ÇOK KOLAY GERÇEKLEŞMEDİ”

Isparta Mehter takımının gösterisi ile başlayan törende konuşan Isparta Valisi Şehmus Günaydın; “ Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın 40 yıllık hayali çok kolay gerçekleşmedi. Isparta’mız için çok önemli hizmetlerin yapılmasında kıymetli milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç beyin ifade ettiği gibi bu köprünün çok özel bir hikayesi var” dedi.

“HER İKİ İLİ TEK YUMRUK HALİNE GETİRDİ”

Tabii 2 ili bağlayan bu köprünün yapımında sadece kaynak bulmak yeterli olmadığının altını çizen Isparta Valisi Şehmuz Günaydın; “Aynı zamanda her iki ili bir araya getirip tek yumruk haline getirmesi çok önemliydi. Gerek Burdur, gerekse Isparta Milletvekilleri olarak bunu başardılar. Bu güzel hizmetin bu noktaya gelmesinde çok ciddi katkılar sağladılar” dedi. Köprünün yapımında emeği geçen Isparta ve Burdur milletvekillerine, valilerine şükranlarını sundu.

“HİZMET KALİTESİ ARTTI, BEKLENTİLERDE ÜST SEVİYEYE ÇIKTI”

Daha önceki yıllarda köyler 10 metrelik köprü yapıldığı zaman büyük bir hizmet sanıldığını sözlerine ekleyen Isparta Valisi Günaydın; “Bakın burada 280 metrelik bir köprü yapıyoruz. Bu 280 metrelik köprü çok kısa sürede tamamlandı. Özellikle 2005 yılından beri KÖYDES kapsamında yapılan hizmetler, ortaya konulan projeler köyde yaşayan vatandaşlarımızın talepleri artık üst seviyelere çıkartmıştır. Düne kadar köy yoluna iki kamyon bir greyder verip biraz malzeme serdiğimizde muhatlarımız çok mutlu oluyorlardı. Bugün muhtarlarımız geldiklerinde sathi kaplama yapalım diyoruz. Yok sıcak asfalt istiyoruz diyorlar. Artık beklentiler arzular üst seviyede” dedi.

 

 

“SICAK ASFALTTA ÖNEMLİ MESAFE ALINDI”

Milletvekillerinin sağladığı kaynaklarla sıcak asfaltta önemli mesafeler alındığını aktaran Isparta  Valisi Günaydın; “İnşallah sıcak asfaltımız, içme suları, enerji panelleri hizmetlerimiz devam edecek. Bu arada sayın vekilimizin katkıları ile ortaya çıkan bir proje vardı. Daha sonra Burdur ve Isparta bir araya gelerek bu projeyi olgunlaştırdılar ve sonuna gelindi.

“DOSTLUK YOLUNUN PROJESİ TAMAM”

Burdur – Isparta dağ yolunun proje çalışmalarının tamamlandığının müjdesini veren Isparta Valisi Şehmus Günaydın; “Bu dostluk yolu çok kısa süre içerisinde gidiş dönüş çift şerit olarak ihale edilecektir. Emeği geçen Burdur- Isparta Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

BU KÖPRÜ 40 YILI AŞKIN BİR RÜYA

Köprüyü ilk defa gördüğünü belirten Vali Yılmaz; “Arkadaşlarımızın verdiği bilgilerle ve çalışmalarla ilgili bilgim var. Bu bahardı, Yazılı Kanyondan Beydilli’nin eski yerleşim yerine gittim. Sayın Vekilim Süreyya Bey söyledi. Buraları yaşamayan bu derdi anlamaz. Bu dertle dertlenmez. Sabahtan akşama kadar zor döndük. Buralarda görev yapan bürokrat arkadaşlarla görüştüğümde, yazın Beydilli’ye gittim deyince, at sırtında keşfe gittik dediler. Biz şu anda yoldan gittik dedim. Ki hepiniz öyküsünü benden daha iyi biliyorsunuz. Köy taşınmış, taşınmasına rağmen hemşerilerimiz, geçim kaynağı hayvancılık olduğu için o yaylayı kullanmak zorunda, oraya da yol yapılmış. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu yapılan çalışmalardan gurur duyuyorum. Bu köprü bizim köy yollarında hayal edemediğimiz bir rüyadır. Bu köprü 40 yıllık bir rüya. Ama çok kısa süre içerisinde bunu gerçekleştirdik açılışını yapıyoruz çok şükür.

 KÖPRÜ YOLU BİRLEŞTİRDİĞİ GİBİ BİZLERİ DE BİRLEŞTİRDİ

 Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in  köprünün yapımında “ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı” olması nedeniyle özel bir gayreti katkısı olduğunu sözlerine ekleyen Burdur Valisi Şerif Yılmaz; “Köprü iki köyü de birleştirdi, artık ayrılık gayrılık ta yok. Köprü yolu birleştirdiği gibi bizleri de birleştirdi. Daha çok kenetlenmemize vesile olur inşallah. Burada Torosların tepesindeyiz. Türkiye’de en zor şartlardaki yerlerde yaşıyoruz. En zor olan yerlerde zaman zaman maliyetler yüksek olmasından dolayı gecikmeler olabiliyor. Yazılı kanyon dahil olmak üzere bölgenin diğer güzellikleri olsun, tarıma ve mermer sektörüne baktığınızda bu yolların ne kadar elzem olduğunu görebiliyoruz. Atatürk’ün de söylediği gibi; “Toros dağlarına bakınız orada bir tek yörük çadırı var ve dumanı tütüyorsa bizi hiçbir güç yenemez” diyor. Özellikle bugün ülkemize dört bir yandan saldırılan dönemde, gerek içerden, gerek dışardan hainlerin aleyhimize uğraştığı bir dönemde Toroslarda duman tütsün diye bu yollar yapılıyor. Bu dumanın bu topraklar üzerinde tütmesine, bayrakların dalgalanmasına, ezanların susmamasına vesile olacak bu yatırımların ülkemize, illerimize, köylerimize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

 BİZ BURDUR VEYA ISPARTA AYRIMI YAPMIYORUZ

Vali Yılmaz; “Her iki ilin imkanını müşterek kullanmamız gereken yer varsa kullanıyoruz, kullanmaya devam edeceğiz. Netice itibariyle biz devletin verdiği bu imkanları millete hizmet için kullanıyoruz. Bu zamana kadar iki il sınırları arasında bağlantı yolları yapılmazdı, iki ilçe arasında köy yollarında diğer ilçenin köyüne kadar yol yapılmazdı. Ama bakın bugün iki ilin arasında çok büyük meblağa mal olan bir köprü yapabiliyoruz. Bu aynı hassasiyetin gösterilmesiyle oluyor. Onun içinde biz Valimizde burada il genel meclisi başkanlarımızda burada vekillerimizde burada. Biz ilimizin Burdur’un olsun Isparta’nın olsun beraber koşuyoruz. Bu kaynak için Sayın Bakanımıza hem Isparta Valimiz hem Isparta Vekilimiz Süreyya Bey, hem de ben oradaydım. Hem Vekilimiz Reşat Bey oradaydı. Hep beraber Bakanımızdan talep ettik. Tek yumruk olduk. Onunu için bu sonucu aldık. Bundan sonrada tek yumruk olmaya devam ederiz. Bölgemize milletimize hayırlı hizmetlere vesile oluruz inşallah diyorum. Kazasız belasız güzel günlerde kullanmanız dileğiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum, Cumanız mübarek olsun" diyerek konuşmasını tamamladı.

 “TEK YUMRUK OLDUK”

Eskiden iki ildeki 2 ilçesinin arasındaki yolun yapılmadığını da hatırlatan Burdur Valisi Şerif Yılmaz; “Bugün bakın çok büyük rakamlara mal olan bir köprüyü çok rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu birlik ve beraberliğin bu aynı anlayış, aynı duyarlılık, aynı hassasiyetin gösterilmesi nedeni ile oluyor. Onun için biz Burdur’un, Isparta’nın olsun fark etmiyor beraber koşuyoruz. Bunu niye söyledim. Isparta tarafı yapılıyor. Burdur tarafı ne yapacak. Doğrudur bu kaynak için sayın bakanımıza Hem Isparta Valimiz hem Isparta Vekilimiz hem ben oradaydım, hem Reşat bey beraber bakanımızdan talep ettik. Tek yumruk olduk bunun için bu sonucu aldık. İnşallah bundan sonrada tek yumruk olmaya devam ederiz. Bölgemize ülkemize hayırlı hizmetlere vesile oluruz diyorum” diye konuştu 

“SICAK ASFALT YAPILACAK”

Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in Melikler Köprüsünden Yazılı Kanyonu’na kadar sıcak asfalt yapımı ile ilgili konuşan Vali Günaydın; “Ben buradan söz veriyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde buradan Yazılı kamyona kadar sıcak asfalt yapacağız” diye konuştu.

“TURİZME DE KATKI SAĞLAYACAK”

Bu bölgede bu köprünün en anlama geldiğini çok iyi anlayanlardan biri olduğuna vurgu yapan  Vali Günaydın; “Özellikle turizm sektörüne bu köprünün ve yolun çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü Sütçüler Bölgemiz Cenabı Allah’ın bahşetmiş olduğu doğal güzelliklerle turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesi. Yazılı kamyon özellikle her yıl binlerce kişinin görmek için geldiği bir bölge. Antalya’ya gelen milyonlarca turistin önemli bir kısmını Yazılı kanyona çekebilirsek bu köprü ve bu yol onlar için büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Antalya ile Yazılı kanyon arasını 50 kilometre kısaltan bir yol. Bu nedenle bölgenim turizm, tarım,  potansiyelinin harekete geçirilmesinde, özellikle Sütçüler Bölgesinin sahip olduğu doğal taş konusunda, bu potansiyelin en iyi noktalara taşınması konusunda bu yatırım çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bu nedenle bu köprüye birde bu gözle bakmak lazım diye düşünüyorum” dedi.

“MİLLETE HİZMET ANLAYIŞI İLE HER ALANDA ÇOK ÖNEMLİ REFORMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Millete hizmet anlayışı ile her alanda çok önemli reformlar gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç; “Sosyal Güvenlikten sağlığa, sağlıktan ulaştırmaya, Kara yolları, deniz yolları, demiryolları. Ve sadece bununla yetinmeden, tarım, sulama hizmetleri, kapalı devre sulama sistemleri aklınıza gelebilecek her alanda, pek çok kimsenin hayal dahi edemediği pek çok konuyu biz  hayata geçirdik. Ve bu reform niteliğindeki iyileştirmeleri gerçekleştirdik. Ve bunu yaparken her zaman Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Kurucu Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, onun gösterdiği yolda da bu tür hizmetler bu güne kadar yürüdü. Yürümeye devam edecek” dedi.

  BİLGİÇ, ELEŞTİRENLERİ ELEŞTİRDİ

Açılışı yapılan köprünün çok kolay yapıldığını düşünenlere seslenen Ak Parti Isparta Milletvekili Bilgiç; “40 yıllık hayali gerçekleştirdik diyoruz. Ama bunu gerçekten bir öyküsü var. Biz bu köprüyü yapalım diye ortaya çıktığımızda pek çok arkadaş Çandır ile Elsazı’nın arasında bu köprüyü yapmanın ne alemi vardır? Her türlü hizmet bitti de iş sadece bu köprüye geldi? Diye bizleri eleştirdiler. Ama bu eleştiriler bizleri hiç yıldırmadı. Çünkü biz bunu gerçekten kırk yıllık bir hayal olduğunu, ve bölge insanını Isparta- Burdur Elsazı Çandır, Yeşilyurt, Sütçüler bütün bölge insanımızın gerçekten bu köprüye ihtiyaçları olduklarını biliyorduk. Bunun bilincindeydik. Ve maalesef bu hesapsız, yanlış, mesnetsiz eleştirileri hiçbir şekilde kulak asmadan bu hayali hep beraber bugün burada gerçekleştirdik. Uzaktan bu eleştiriyi yapanlar bu coğrafyayı tanımayanlar. Bu coğrafyanın insanını bilmeyenler. Bu coğrafyanın, bu memleketin insanları ile kucaklaşmamış, oturup ekmeğini bölüşmemiş, onların bir bardak çayını içmemiş ama uzaktan bu eleştirileri yaptılar. Çünkü onların millete hizmetle ilgili bir kaygısı yok. Çünkü bu arkadaşlar bu coğrafyayı tanımıyorlar. Onların Çandır, Yeşilyurt, Elsazı’ndaki hemşehrilerimin dertleri ile dertlenmek gibi bir gayeleri yok. Çünkü onlar buradaki insanları hiç tanımıyorlar. Hiç kucaklaşmadılar. Ne düğünde, nede cenazede beraber oldular. Ne sevinci paylaştılar ne kederi. Ama bunu yapanlar her şu şarkıyı söylediler biliyormusunuz!. Eskiden bir şarkı vardı. Çocukluğumuzda da bizi böyle öğrettiler. Bu ülkenin çocuklarını böyle büyüttüler. Neydi o türkü hatırlıyormusunuz? Orada bir köy var uzakta… Gitmesekte, kalmasak ta o köy bizim köyümüzdür. Bu şarkıyı bize öğretenler, ezberleten o zihniyet bizleri o köyleri, orada yaşayan insanlarla bir arada olmamızı, kucaklaşmamızı, her daim onları hatırlamamızı, onların sevdası ile birlikte yorulmamızı unutturmaya çalıştılar. Halbuki toprağına ayak basmadığınız, suyunu içmediğiniz, ekmeğini yemediğiniz , bölüşmediğiniz, insanını kucaklamadığınız bir köy sizin olabilir mi? Dedi.

Ak Parti anlayışı ve zihniyetinin bu körelmiş zihniyetini değiştirdiğinin altını çizen Bilgiç; “Ve bugün biz hep beraber bu köprünün açılışını yapıyoruz” diye konuştu. Konuşmasını şu şekilde tamamladı. Bu köprü tarım, daha fazla ticaret demek. Bu köprü gönüllerin birleşmesi demek. Bu köprü çok daha fazla turistin bu taraf gelmesi demek. Biliyorsunuz burada 27 tane ruhsatlı maden ocağı var. Yılda 5 bin 300 kamyon maden çıkıyor, Antalya Limanına doğru gidiyor. Isparta’daki bütün köy yollarımızın maalesef maf ediyordu. Şimdi çok daha kısa süre içerisinde bu 5 bin 300 kamyonun süratli bir şekilde sahile limana ulaşması demektir. 130 tane tarım işletmemiz var. Bunların aynı şekilde çok hızlı bir şekilde limanlara ve pazara ulaşması demektir. Bu kalkınma demektir burada böylesi bir eseri maalesef hakikaten coğrafyayı tanımadan uzaktan eleştirmeyi anlayabilmek mümkün değil. Yılda 170 kamyon hayvan sevkiyatı yapılacak. Bu bölgede üretilen orman ürünü yılda 27 bin metre küp bin 100 kamyon bu köprüyü bu yolu kullanacak. Antalya’ya 50, Isparta^ya 25  kilometre daha kısa zamanda varacak bir trafikten bahsediyoruz. Özel araçlardan bahsetmiyorum. Sadece yakıttan yılda 2-3 milyon YL yakıt tasarrufundan, buradaki insanımızın gelişmesinden bahsediyorum. Ben burada bütün emeği geçen arkadaşlarımıza, valilerimize, milletvekillerimize  gerçekten teşekkür ediyorum. Özellikle İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

“DOSLUKLAR PEKİŞECEK, YOLLAR SICAK ASFALT OLACAK”

“Isparta- Burdur olarak el birliği içerisinde bizleri çok daha fazla bütünleştirecek olan onlarca köprüyü inşallah beraber gerçekleştireceğiz” diyerek konuşmasını sonlandıran Ak Parti Isparta Milletvekili Bilgiç, Burdur’un Antalya yönünü sıcak asfaltla kaplayacağına göre bizde Yazılı kamyonuna kadar sıcak asfaltla kaplayacağız” dedi.

 

“ÖRNEKLERDEN BİRİNİ DAHA GÖRDÜK”

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Reşat Petek Konuşmasında; “Gemileri karadan yürütüp İstanbul’u fetih eden azizi bir komutanın Fatih Sultan Mehmet Hanın evlatları olarak aynı ideallere, aynı kutsal değerlere, aynı kültür ve medeniyetin bizi biz yapan değerlerine sahip çıktığımızada Türkiye’miz milletimiz için neler yapılabileceğinin örneklerinden birini daha burada görüyoruz.  Değerli Cumhurbaşkanımız hep ifade ediyor; Atamız Fatih gemileri karadan yürütmüştük, bizde boğazın altından tüneller açtık. Marmara rayı yaptık. Avrasya tünelini yaptık. Dünya’nın en büyük hava limanını yapıyoruz. Demek ki; biz ecdadımıza layık olacak şekilde Bunun latını çizerek söylüyorum. Haramdan uzak, alın terine değer veren, kula kul olmayan, millete hizmeti halka hakka hizmet olarak bilen bir anlayışla çalıştığımızda Allah’a hamt oldun milletimize hizmetler geliyor. Bunun Isparta’da örneklerini görüyoruz. Burdur da görüyoruz. Bütün Türkiye’de görüyoruz. Ve bundan dolayı rabbimize şükür ediyoruz” dedi Açılışı yapılan Melikler Köprüsü’nün bölge insanına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

“KÖPRÜ İÇİN DERNEK BİLE KURMUŞLAR, AMA NAFİLE….”

Burdur Bucak İlçesi Elsazı Köyü’nden Süleyman Gökman; “Köyümüzdeki halkın büyük çoğunluğu baraj yapıldıktan sonra evleri su altında kalması dolayısı ile Çanakkale Gökçeada’ya göç ettirildi. Kalanlar ise burada hayvancılıkla uğraşıyor. Açılışı yapılan köprüsü yapmak için 20 yıl önce dernek kuruldu. Köprü Yaptırma ve yaşatma derneğinin ilk kurucu başkanlığını Ateş üstlendi. Şu an dernek başkanı Halim Canşener yapıyor. Köprümüzü yapamadık. Ama Isparta İl özel İdaremiz vekillerimizin girişimleri ile yaptılar. Allah emeği geçenlerden razı olsun, Allah devletimize milletimize zeval vermesin” dedi.

Halil İbrahim Kara

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV