banner73

20 Eylül 2020 Pazar

SÜRÜCÜ BELGELERİ KİMLİK KARTLARINA YÜKLENECEK

112 GÜNÜ KUTLANDI

112 Acil Çağrı Merkezine Gereksiz Çağrıda Bulunulmaması İstendi

12 Şubat 2020 Çarşamba 13:00
112 GÜNÜ KUTLANDI

112 Acil Durum Müdürlüğü, Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracığıyla yaptığı açıklamada;  110 İtfaiye, 112 Sağlık, 122 AFAD, 155 Polis imdat ve 156 Jandarma Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattının tek merkezde toplanarak Acil Çağrı Merkezi olarak hizmete sunulan 112 nolu telefon numarasının gereksiz yere meşgul edilmemesi için öğrenciler ve halka bilinçlendirme,  eğitimlerinde bulunulduğu açıklandı.  Geçen yıl gereksiz çağrı oranının ise yüzde 58 olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de kullanılan 112 acil çağrı numarasının farkındalığını artırmak amacıyla her yılın 11 Şubat günü ” 112 Günü” olarak kutlanmaktadır. 110 İtfaiye, 112 Sağlık, 122 AFAD, 155 Polis imdat ve 156 Jandarma Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattının tek merkezde toplanarak  hizmet vermeye başlayan 112 Acil Çağrı Merkezi  tarafından Burdur Cumhuriyet meydanı eski Belediye Binası önünde dün saat: 10.00 – 14.00 saatleri arasında tanıtım etkinliği gerçekleştirdi. 112 Acil Çağrı Merkezi’nde bulunan kurum görevlileri tarafından gerçekleştirilen etkinliklerde halka gereksiz yere 112 acil çağrı merkezi meşgul etmemeleri istendi.

YAYAYA YOL VERMEYEN SÜRÜCÜLERE 488 TL PARA CEZASI VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile geçen yıl yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmesi ile birlikte ilimizde de başlatılan “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” projesine ilişkin Burdur İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı’nın bastırdığı broşürler dün Burdur Cumhuriyet Meydanında 112 günü dolayısıyla açılan stantlarda halka dağıtıldı. Broşürde; “1918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, “Sürücülerin, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaralara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir. Bu kurallara uymayan sürücülere 488 TL Trafik idari cezası uygulanır”

AZAMİ HIZ SINIRLARINI BİLİYORMUSUNUZ?

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Merkezi tarafından öğrenci defter-kitap etiketi, şapka, AFAD tarafından kurşun kalem, Jandarma tarafından20 santimlik öğrenci cetvelinin dağıtıldığı etkinliklerde ayrıca; trafik ekiplerince bastırılan azami hız sınırını belirten broşürlerde dağıtıldı. Sürücülerin için son derece faydalı olan  Jandarma 112 Acil Çağrı Merkezi imzalı proşürde yerleşim yerinde otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, panelvan, kamyon-çekici ve motosikletin hız sınırının 50, Motorlu bisikletin 30, traktörün ise 20 olduğu belirtildi.

Yerleşim yeri dışında ise;

Otomobil: Çift yönlü yollarda hız sınırı 90, bölünmüş yollarda hız sınırı 110, otoyollarda ise 120

Minibüs:  Çift yönlü yollarda hız sınırı 80, bölünmüş yollarda hız sınırı 90, otoyollarda ise 100

Otobüs: Çift yönlü yollarda hız sınırı 80, bölünmüş yollarda hız sınırı 90, otoyollarda ise 100

Kamyonet: Çift yönlü yollarda hız sınırı 80, bölünmüş yollarda hız sınırı 85, otoyollarda ise 95

Panelvan: Çift yönlü yollarda hız sınırı 85, bölünmüş yollarda hız sınırı 100, otoyollarda ise 110

Kamyon-Çekici: Çift yönlü yollarda hız sınırı 80, bölünmüş yollarda hız sınırı 85, otoyollarda ise 90

Motorsiklet: Çift yönlü yollarda hız sınırı 80, bölünmüş yollarda hız sınırı 90, otoyollarda ise 100

Motorlu bisiklet: Çift yönlü yollarda hız sınırı 45, bölünmüş yollarda hız sınırı 45,

Traktör: Çift yönlü yollarda hız sınırı 300, bölünmüş yollarda hız sınırı 40 km

İl-İlçe Trafik komisyonları ile Ulaşım Koordinasyon merkezleri, yerleşim yeri içerisindeki bölünmüş karayollarında hız sınırları 32 Km/s’e kadar artırmaya yetkilidir” denildi.

FRENE BASINCAYA KADAR  ARACININ NE KADAR YOL GİDER?

Ayrıca broşürlerde hızınız 90 km/ saat iken; fren pedalına basıncaya kadar geçen 1 saniye içerisinde aracınız 25 metre yol almaktadır. Seyir halindeki bir sürücünün görüş açısı 40 km/saat hızla giderken 100 derece, 130 kilometre saat hızla giderken ise 30 derecedir” denildi.

“HIZINI DÜŞÜR ÖMRÜNÜ UZAT”

Burdur Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Toplum Destekli Polis Şube Müdürü Halil Karagöz, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Durmuş Çakır’ında hazır bulunduğu etkinliklerde dağıtılan broşürde; “ Değerli sürücüler kavşaklara, dönemeçlere girerken tepe üstlerine, demir yolu geçitlerine, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken, dar köprü ve menfezlerde yol yapım, bakım, onarım çalışmaları olan yerlerde, kaygan, kavisli, gevşek malzemeli zemin gibi yol kesimlerinde lütfen hızınızı azaltın. Gideceğiniz yere erken ulaşmaya çalışmak, hiç ulaşmama riskini almaya, sevdiklerinizi sizsiz bırakmaya değer mi? Hızınızı düşür, ömrünü uzat” uyarısında bulunuldu.

GEREKSİZ ÇAĞRILAR

112 Acil Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nün Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler müdürlüğü aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada; “Acil Çağrı Merkezine gelen tüm çağrılar, acil olaylarla ilgili ihbarlar değildir. Bunların dışında yanlışlıkla aramalar, asılsız aramalar, su istimal amaçlı aramalar (görevlileri rahatsız etmek,  şaka yapmak, telefon tamircileri tarafından onarım yapılan telefonların çalıştığının kontrolü amacıyla telefon denemesi vs.) bilgi alma amacıyla aramalar söz konusudur. Asılsız aramalar, Acil Çağrı Sisteminin olumsuz etkileyen toplumsal sorunlardır. Bu aramalar, acil çağrı ve müdahale kaynaklarının etkin kullanımını engellediği gibi, o anda başka bir acil yardıma ihtiyacı olan bir kişiye ulaşmada gecikmeye yol açabilir.  Bu bakımdan; 112 Çağrı Merkezini kötü niyetle aramalara karşı uygulanacak cezai müeyyideler ile ilgili; 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 42/A maddesinin 02/07/2018 tarihinde 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 20. maddesi uyarınca, Çağrı merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre İl Valisince idari para cezası verilebileceği belirlenmiştir. 01/01/2019 – 31/12/2019 tarihleri arasında Çağrı Merkezimize düşen gereksiz çağrı yüzde  58’dir.

112 Acil Çağrı Merkezine gelen gereksiz çağrılar yaz döneminde daha çok artmakta, bu artışın önüne geçmek, gereksiz aramaları sonlandırmak ve asılsız ihbarların en aza indirebilmesi amacıyla İlçe Kaymakamlıklarına, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığı ile basın kuruluşlarına, Burdur İl Telekom Müdürlüğüne, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği aracılığı ile telekomünikasyon cihaz tamiri ve satışı yapan iş yerlerine dağıtımlı yazılar gönderilerek konunun hassasiyeti ve önemi konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır.  Bunun yanında yıl içerisinde 112 Acil Çağrı Numarasının tek çatı altında toplandığı ve gereksiz yere meşgul edilmemesi ile ilgili tanıtım ve anlatımlarda bulunmak üzere, İlimiz merkezi ve bağlı ilçelerimizde eğitim öğretim gören öğrencilerimize ait tanıtım faaliyetlerimiz devam etmektedir. Eğitim Öğretim sezonun başladığı tarihten bugüne kadar ilimiz merkezinde yaklaşık 4.000 (Dörtbin) öğrencimize 112 tanıtımı yapılmış, gereksiz yere meşgul etmemeleri konusunda bilinçlendirme eğitimleri verilmiştir” denildi.

ACİL ÇAĞRI MERKEZİ

 Yapılan yazılı açıklamada; “Kamu düzeni ve güvenliği, kişi sağlığı ve güvenliği, toplum sağlığı, su kaynakları ve sulak alanlar ile doğaya yönelik ani tehditler ve mala yönelik zararları içeren durumlara ilişkin her türlü çağrıyı kapsar. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü temsilcileri, pilot il olan Antalya’ da oluşturulan çalışma grubu ile Hollanda teknik heyeti hem Hollanda’ da hem Türkiye’ de yapılan görüşmeler sonunda model olarak 112 Gateway modeli (Karma) uygulanabilir bir model olarak tercih edilmiştir.  Avrupa Birliği konseyi 29.07.1991 tarih ve 91/396 sayılı kararları ile “112 hattının üye devletlerin telefon ağlarında “Tek Avrupa Acil Çağrı Numarası” olarak kullanımını ön görmüştür. Telekomünikasyon Kurulu AB Müktesebatına uyum çerçevesinde 11.03.2002 tarihinde aldığı karar ile 112 kısa numarasının Ulusal Kapsamda Tek Acil Çağrı Numarası olarak tahsis edilmesine karar vermiştir. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 2005 yılında yayınladığı Genelge (2005/108) ile illerin yapmış oldukları yapmayı planladıkları alt yapı çalışmaları ve 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi Avrupa’ da kullanılan “Tek Ulusal Acil Çağrı Numarası” sisteminde uyum çerçevesinde ülkemizde başlatılan ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Koordinatörlüğünde yürütülen bir projedir. Projenin ilk pilot illerinden biri olan Burdur, 2008 yılında ilgili kuruluşların katılımı ile Valiliğimizce başlatılmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan, , 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi ile Türkiye genelinde, 110 İtfaiye, 112 Sağlık, 122 Afad, 155 Polis imdat ve 156 Jandarma Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı gibi numaraların tek merkezde toplanarak, Acil Çağrı Merkezlerinde etkin ve koordineli bir şekilde yürütülmesi amacı ile İlimizde Acil Çağrı Merkezi inşaatına 12/01/2010 tarihinde başlanmış 27/09/2011 tarihinde bitirilmiştir. Burdur 112 Acil Çağrı Merkezine ilk olarak entegrasyonu yapılan 110 İtfaiye ve 122 Alo AFAD birimlerimize ait olan çağrılar 03/07/2013 tarihinde alınmaya başlanmış, devam eden süreçte 29/01/2014 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan 112 Ambulans, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan 155 Polis İmdat ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı olarak görev yapan 156 Jandarma İmdat birimlerine ait çağrıların entegrasyonu yapılmış, son olarak 21/03/2017 tarihinde İl Orman İşletme Müdürlüğüne ait Alo 177 Orman Yangın İhbar hattının entegrasyonu yapılarak hizmet vermeye başlamışlardır” bilgileri paylaşıldı. Halil İbrahim Kara

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV