banner59

14 Aralık 2018 Cuma

-Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor

Burdur yeni döneme Ali Orkun Ercengiz’le başladı

Burdur’da Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi 13 bin 725 oy alarak, Ali Orkun Ercengiz’i belediye başkanı seçti

20 Mayıs 2015 Çarşamba 04:10
Burdur yeni döneme Ali Orkun Ercengiz’le başladı

Burdur’da Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi 13 bin 725 oy alarak, Ali Orkun Ercengiz’i belediye başkanı seçti

Dün yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sona erdi. Resmi olamayan sonuçlara göre; Burdur Belediye Başkanlığı’nı 13 bin 725 oyla CHP Burdur Belediye Başkan Adayı Ecz. Ali Orkun Ercengiz kazandı.  Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sona erdi. 30 Mart 2014 Pazar günü saat 08.00’da başlayan oy verme işlemi 17.00’da sona erdi. Büyük heyecana neden olan seçimlerde tercini yapan Burdur Halkı, Burdur Belediye Başkanlığı’nda CHP karar kıldı. Resmi olmayan seçimlere göre Burdur Belediye Başkanlığı’nı kesin olmayan 13 bin 725 oy ile CHP Burdur Belediye Başkan Aday Ecz. Ali Orkun Ercengiz kazandı.  Açılan sandıklara göre, CHP 13 bin 725, AK Parti 11 bin 598, MHP 5 bin 448 oy aldı.

CHP’DE BÜYÜK COŞKU

            Seçim sonuçlarını öğrenmek için CHP Burdur İl Binası’na toplanan partililer, büyük oy farkının olmasıyla parti binasında coştu. Birlikte şarkılar söyleyip, davul ve zurna eşliğinde seçimi kutlayan partililere CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, CHP Burdur İl Başkanı Süleyman Erman, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ve CHP Burdur Belediye Başkan Adayı ve yeni Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz partililere seslendi.

Türkiye’nin en genç belediye başkanını çıkardıklarını söyleyen CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten: “Sizler, kadınlarımız, gençlerimiz, ağabeylerimiz, ablalarımız, Burdur Türkiye’nin en genç merkez ilçe başkanını çıkardı. Burdur, Türkiye’nin en genç il başkanını çıkardı, Burdur, Türkiye’nin en genç belediye başkanını çıkardı. Bugün Burdur’da haramilerin, AKP’nin saltanatını yıktık, 2015’te de Türkiye’yi alacağız.  Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum” dedi.

            CHP’nin zaferini Burdur’a armağan eden CHP Burdur İl Başkanı Süleyman Erman: “On yıl önce yine bu il binası balkonunda merkez ilçe başkanı olarak, sonuçları okurken, partililerime bir söz söylemiştim. Hiç unutmadım, bu seçimi biz verdik, biz alacağız demiştim ve on yıldır bunun için mücadele verdik. Bu zafer on yıl önce göreve gelen AKP iktidarında ezilen belediye personeline armağan olsun, bu zafer on yıldır mücadele veren tüm il, ilçe ve yönetim kurulu üyelerime armağan olsun, bu zafer gece gündüz demeden çalışan isimsiz kahramanlarımıza, kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza armağan olsun. Bu zafer, AKP’nin bütün baskısına rağmen, AKP’nin bütün mücadelesine rağmen Cumhuriyet HHalk Parti’li olmaktan ödün vermeyen tüm partilerime armağan olsun. Biz hep haklıydık, halkımızla mücadele verdik, son 5 yıldır belediye meclis üyelerimiz birer nefer oldular. Belediyeyle sürekli mücadele verdiler. Bu zafer belediye meclisi üyelerine armağan olsun”diye konuştu.

            CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan: “Hep diyorduk ‘Mustafa Kemal’in elinde bir bayrak olacağız Türkiye için dalgalanan, Mustafa Kemal’in dilinde bir türkü olacağız Türkiye için söylenen,  Mustafa Kemal’in izinde Mustafa Kemal olacağız Türkiye için kan ve can veren, hep beraber, kadınımızla, gencimizle, çalıştık, yorulduk, ürettik ve Ali Orkun Ercengiz arkadaşımızı belediye başkanı yaptık. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Ne dedik, 41 yaşında Ali Orkun Ercengiz, nazar değmesin 41 kere maşallah demiştik. Yolumuz açık olsun, bugün sevinç gözyaşlarımız oldu. Bıraktığımız emaneti hep beraber aldık. Günümüz kutlu olsun, inşallah önümüzdeki 5 yıllık süreçte hep beraber belediye meclis üyelerimizle, il genel meclisi üyelerimizle, muhtarlarımızla, belediye başkanlarımızla neler yapacağımızı dosta düşmana göstereceğiz. Burdur’umuz ülkemize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

            Sevinçten gözyaşlarına hakim olamayan CHP Burdur Belediye Başkan Adayı ve yeni Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “Allah bizi utandırmadı, güç kuvvet verdi ve başta milletvekilim, il başkanım, ilçe başkanım, kadın kollarım, gençlik kollarım, belediye meclisi üyesi arkadaşlarım, il genel meclisi üyesi arkadaşlarımla birlikte 6 aydır gece gündüz demeden çalışıyoruz, Allah utandırmadı, hakkınızı helal edin” şeklinde konuştu.  Konuşmaların ardından partililer, Burdur Cumhuriyet Meydanı’na indi. Yüzlerce CHP’li ellerinde bayraklarla zaferi kutladı. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde davullar çalındı, halaylar çekildi. Yeni Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, partililerine karanfil dağıttı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama partililerin İstiklal Marşı’nı okuması ve konvoy ile sona erdi.

“YASAKLARA UYULDU”

İlimizde Burdur Valiliği tarafından alınan seçim yasaklarına harfi harfine uyuldu. Seçim yasakları çerçevesinde 29 Mart 2017 Cumartesi günü akşam 18.00’dan itibaren ilan, afiş ve benzeri tüm siyasi reklamlar kaldırıldı, yayın ve yayım yapılmadı.  Oy verme işlemi bitene kadar hiçbir siyasi anons ve benzeri harekette bulunulmadı. 31 Mart 2014 Pazar günü oy verme süresinde 112 Acil Sağlık Ambulansı evinde yatan hastalara yardımcı oldu, evlerinden aldı, oy kullanacakları okula götürdü, oyunu kullandıktan tekrar evine ulaştırdı.  Seçim yasakları kapsamında bulunan içkili satış yapan yerler işyerlerini açmadı, alkol satışına ve içilmesine müsaade edilmedi. Kolluk kuvvetleri seçim boyunca her türlü tedbiri aldı.

SIRAYA GİRDİLER

Burdur Valisi Nurettin Yılmaz ve CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, oylarını Burdur Anadolu Kız Teknik Meslek Lisesi’nde kullandılar. TBMM Başkanlık Divanı üyesi Bayram Özçelik oyunu Özboyacı İlköğretim Okulu’nda kullandı. Oylarını kullanmak için sıraya girdiler. Sıra kendilerine gelince oylarını kullandılar.

Burdur Valisi Nurettin Yılmaz 12.15’te, Ramazan Kerim Özkan 11.30’da 193 nolu sandıkta oyunu  kullandılar. Eşi Hatice Yılmaz ile birlikte oyunu kullanana Vali Yılmaz, “Memleketimize ve millete hayırlı uğurlu olsun” dedi.

EN ERKEN OYU AKKAYA KULLANDI

Burdur Belediye Başkan Adayı sıfatı ile ilk oy kullanmaya Sebahattin Akkaya gitti. Seçim bölgesi ikametgah adresine göre Burdur Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’ne saat 09.30’da eşi Şevkiye Hanım efendi ile birlikte gelen Sebahattin Akkaya, oyunu 1072 nolu sandıkta kullandılar. Oy verme öncesi tüm sınıfları dolaştı seçmenleri tokalaştıktan sonra, sıraya girdi, sırası gelinde tercihini yapıp oyunu kullandı.

AYNI OKUL, AYNI SANDIKTA OY KULLANDILAR

30 Mart Pazar günü ilimizde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Konak Mahallesi ve civarındaki yerleşim yerlerinde ikamet eden seçmenleri oy verme merkezi olarak belirlendiği Burdur Özboyacı İlkokulu, ilimizin siyasi liderlerini ağırladı. TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Nadir Özcan, Ali Orkun Ercengiz oylarını aynı okulda kullandılar. İlk oyu Ercengiz kullandı. Saat: 10.30’da 1122 sandıkta eşi ile birlikte oyunu kullanan Ercengiz’in okuldan ayrılmasının ardından TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve Burdur Milletvekili Bayram Özçelik oy veremeye  kızı Ayşe, küçük yaştaki oğlu İhsan Selim, eşi Melike hanım efendi ile birlikte gelen milletvekili Bayram Özçelik; oyunu 11.00’da, 1122 nolu sandıkta kullandı.

Öte yandan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in oyunu salonda Eczacı Ali Orkun Ercengiz’in  annesi Ziynet Ercengiz de aynı anda oyunu kullandı.

Oy kullanmaya Milliyetçi Hareket Partisi Burdur Belediye Başkanı adayı sıfatı ile katılan Nadir Özcan ve Saadet Partisi Burdur Belediye Başkanı sıfatı ile katılan Mustafa Düzgün’de aynı anda aynı okulda (özboya İlköğretim Okulu ) oylarını kullandılar. Saat 11.00’da okula gelen Nadir Özcan ve eşi oyunu 1125 nolu sandıkta kullandılar.

ÖZÇELİK CUMHURİYET’TE KULLANDI

Büyük Birlik Partisi’nde Burdur Belediye Başkanı olarak mahalli seçimlere katılan Akın Özçelik oyunu öğleden önce 1178 nolu sandıkta kullandı.

SEÇMEN SAYILARI

Kent merkezindekiler (1) İl genel meclisi, (2) belediye meclisi üyeliği ve belediye meclisi üyeliği ile

(3) mahalle muhtarlığı olmak üzere 3 ayrı oy kullandılar. Köylerde ise (1) İl genel meclisi ile (2) mahalle muhtarlığı olmak üzere 2 adet oy kullanıldı. Seçimler saat 08.00’da başladı, 17.00’da sona erdi. İl genelinde 13 siyasi parti 1’i bağımsız seçimlere katıldı. İl Genel Meclisi turuncu, Belediye meclisi ve belediye başkanlığı ve meclisi üyeliği mazi oy pusulası ve mavi zarfta oy kullanıldı, muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimleri ise mor zarf kullanıldı. Burdur Belediye Başkanlığı ve belediye meclisi için  11 siyasi parti 1 bağımsız aday katıldı.  182 sandıkta 52 bin 60 seçmen oy kullanıldı Kent merkezinde 35 mahalle 51 köyde muhtarlık seçimleri yapıldı. Belediye Meclisi için 9 ayrı siyasi parti 1 bağımsız aday seçimlere katıldı.

SEÇMEN VE SANDIK SAYILARI

Burdur İl genelinde 71 bin 035 seçmen  il genel meclisi üyeliği dahil

Burdur Belediye Başkanlığı 182 Sandık’ta 52 bin 60 seçmen

Ağlasun ilçesinde 27 Sandıkta 6 bin 982 seçmen

Kemer ilçesinde 15 Sandıkta 3 bin 106 seçmen

Bucak ilçesinde 181 sandıkta 46 bin 461 seçmen

Çeltikçi ilçesinde 18 sandıkta 4 bin 606 seçmen

Gölhisar İlçesinde 61 sandık ta 16 bin 709 seçmen

Karamanlı ilçesinde 30 sandıkta 6 bin 427 seçmen

Altınyayla İlçesinde 17 sandık ta 4 bin 433 seçmen

Çavdır İlçesinde 37 Sandık ta 9 bin 881 seçmen

Tefenni İlçesinde 35 sandıkta 8 bin 35 seçmen

Yeşilova ilçesinde 64 sandıkta 14 bin 101 seçmen oy kullanacak.

KAPANAN BELEDİYELERDE KÖY MUHTARLIĞI SEÇİMLERİ YAPILACAK

İlimizde bulunan;

 Merkez İlçeye bağlı Büğdüz ve Kozluca Belediyeleri,

Ağlasun İlçesine bağlı Mamak ve Yeşilbaşköy Belediyeleri,

Bucak İlçesine bağlı Çamlık, Gündoğdu ve Ürkütlü Belediyeleri,

Çavdır İlçesine bağlı Kozağacı Belediyesi,

Çeltikçi İlçesine bağlı Bağsaray Belediyesi,

Gölhisar İlçesine bağlı İbecik Belediyesi,

Tefenni İlçesine bağlı Beyköy ve Hasanpaşa Belediyeleri,

Yeşilova İlçesine bağlı Güney ve Salda Belediyeleri

Olmak üzere nüfusları 2 bin altında kalan toplam 14 Belde Belediyesi 6360 sayılı Kanun gereğince 2014 yılı 30 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlerden sonra kapatılarak köye dönüştürülecek. Kapanmasına karar verilen bu beldelerde köy muhtarlığı seçimleri yapılacak.

3 BELDEDE SEÇİM VAR

Nüfusu 2 binin üzerinde olan

Çavdır ilçesi Söğüt beldesinde;

Bucak İlçesi Kocaaliler ve Kızılkaya’da belde seçimleri yapıldı.

RESMİ SONUÇLAR YARINKİ GAZETEMİZDE

Haberin geniş açıklamasını yarınki gazetemizde okuyucularımızla paylaşacağız.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV