11 Aralık 2018 Salı

Burdur'da kedi kurtarma operasyonu

Ağacın Gölgesi, Suyun Sesi Yoksa İnsan da Yok

TEMA Vakfı Burdur Temsilciliğimiz, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ve 22 Mart “Dünya Su Günü” nü her yıl olduğu gibi bu yılda hafta boyunca Okullarımızda Yavru, Minik, Genç TEMA öğrencileri, öğretmenlerimiz, TEMA gönüllülerimizle birlikte kutladı. Dünyanın en önemli ekosistemlerinden biri olan ormanlar ve yaşamın temel kaynağı olan suyun, çevre korumanın önemine dikkat çektik.

20 Mayıs 2015 Çarşamba 04:10
Ağacın Gölgesi, Suyun Sesi Yoksa İnsan da Yok

TEMA Vakfı Burdur Temsilciliğimiz, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ve  22 Mart “Dünya Su Günü” nü her yıl olduğu gibi bu yılda hafta boyunca Okullarımızda Yavru, Minik, Genç TEMA öğrencileri, öğretmenlerimiz, TEMA gönüllülerimizle birlikte kutladı. Dünyanın en önemli ekosistemlerinden biri olan ormanlar ve yaşamın temel kaynağı olan suyun, çevre korumanın önemine dikkat çektik. Dikkat çekmekle kalmadık, somut olarak fidan dikimi etkinliği, Yavru TEMA Günü, okul bahçesinin temizliği, stand açtık, afişler, pano hazırladık, Burdur Fm’de radyo programıyaptık.

              Doğanın çevrenin korunmasında; çevrebilincinin, aktif vatandaşlık, gönüllülük S.T.K,soysal sorumluluk kavramlarının gelişmesinde eğitimin önemli olduğunu düşünüyor, eğitim çalışmalarına önem veriyoruz. Doğa koruma bilinci ile yetişen öğrencilerimizin doğayı, çevreyi daha iyi koruyacağına, duyarlı olacağına inanıyoruz.Yaptığımız bu çalışmalar sonucunda, gönüllü sayımızın her geçen gün arttığını, gençlerin, öğrencilerin çevreye daha duyarlı olduklarını, gözlerindeki parlayan ışığı görüyor, mutluoluyoruz. Eğitim

Çalışmalarımızda bizlere destek olan, Bahçelievler, Şeker, Gazi, Atatürk (Gölhisar) Ortaokullarının Okul Müdürlerine, özveriyle projelerimizi yürüten öğretmen arkadaşlarımıza, öğrencilerimize, gönüllülerimize TEMA ve topraklarımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Ormanlar;yararlanılabilir su miktarı, yüzey ve toprak altında suyun akışı ve kalitesini önemli ölçüde etkiliyor.Ormanlarda ağaçların oluşturduğu tepe örtüsü ve bu tepe altında bulunan bitkiler ve organik materyaller suyun toprağı aşındırmadan yavaşça toprağa sızmasını sağlıyor.  Mevsimsel değişmelere bağlı olarak akarsularda akış rejiminin düzenliliğini koruyor.

Ormanların suya en büyük katkısı; sağladığı su miktarının yanında suyun kalitesini koruması olarak öne çıkıyor. Ormanlar tortulaşma kaynaklı düşük su kalitesi sorununu en aza indirgiyor. Ayrıca suya bağlı olarak ortaya çıkan arazi kaymaları ile sel ve taşkınların oluşmasını, çölleşme ve tuzlanmayı engelliyor. Yamaçlardave eğimli alanlarda doğal barikat görevi görüyor, su kaynaklarını ve yataklarını koruyor.

Dünya Su Günü’nün bu yılki temasını Birleşmiş Milletler tarafından “Su ve Enerji” olarak belirlendi. “Su ve Enerji” ilişkisi; “Su yoksa enerji, enerji yoksa su yok” olarak ifade edildi. Yoksullukla mücadele, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için kalkınmaya, kalkınma için de enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.  Birleşmiş Milletler bu kapsamda sürdürülebilir enerji ve suyun öneminin altını çiziyor:

Enerji Üretim Sistemlerinin %90’ı yoğun olarak su kullanıyor: Endüstriyel su kullanımının % 75’i enerji üretiminde kullanılıyor. Enerji üretiminde kullanılan petrol, kömür, gaz ve uranyum gibi yakıtların soğutulması için yoğun olarak su kullanılıyor. Giderek yaygınlaşan biyoyakıt üretimi için de suya ihtiyaç bulunuyor. Örneğin, karayolu taşımacılığında biyoyakıt kullanımının %5 artması halinde tarımdakisu kullanımının %20 oranında artacağı ifade ediliyor.

 • 2035 yılında küresel enerji kullanımının %50, su tüketiminin de %85 oranında artması bekleniyor:

Ancak üretilemez bir varlık olan suyun Dünya’daki miktarı artmıyor. Bugün dünya üzerindeki tatlı su miktarı Sezar’ın antik Roma’yı yönettiği dönemle aynı miktarda.

Üstelikher yıl yaklaşık olarak 15-18 milyar m3 tatlı su kaynağı fosil yakıt üretiminden dolayı kirleniyor. Kömür enerjisi nedeniyle oluşan asit yağmurları suları daha da asidik hale getiriyor. Oysa yenilebilir kaynaklardan enerji üretildiğinde çok daha az su kullanılıyor. Örneğin; güneş enerjisinden elektiriküretildiğinde gaz birim elektik enerjisi için gerekli su miktarı doğalgaz santrallerinden 5 kat, kömür santrallerinden 2 kat daha az suya ihtiyaç duyuluyor. Rüzgârenerjisi için suya ihtiyaç duyulmazken, jeotermal enerji için kullanılan su tekrar kaynağa veriliyor. Tüm bunlar gelecekteki bugün yaşanılan vegelecektedaha da artacak olan su sorununun üzerinden gelinmesi için yenilebilir kaynaklardan enerji üretilmesi gerekliliğini işaret ediyor.

 • Günümüzde 2,8 milyar insan su kıtlığı ile karşı karşıya ve 2,5 milyar insanın elektriğe erişimi bulunmuyor: Su varlıkları gün geçtikçe kirleniyor, sağlıklı suya erişim güçleşiyor.  Bugün dünya nüfusunun %40’ı susuzluk çekiyor. Çin’in Kuzey batı platolarındaki su kıtlığı nedeniyle insanların tüm yaşamları boyunca doğumda, evlenirken ve öldüklerinde olmak üzere yaşam boyu 3 defa yıkandıkları ifade ediliyor. Üstelik iklim değişikliğinin etkilerine bağlı olarak küresel su varlığımız ciddi bir tehlike ile karşı karşıya.
 • Türkiye de su fakiri olmasa bile su kısıtı olan ülkelerden bir tanesi.

 

Türkiye’de kişibaşına 1519 m3su düşüyor. İklim değişikliğinedeniyle yaşanılan su sıkıntısının Türkiye’nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması bekleniyor.En fazla yağış azalması bu yıl Akdeniz Bölgesinde oldu.Bu durumda, su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

 

TEMA Vakfı olarak,Ağacın gölgesi, suyun sesi olmadan insanın da var olamayacağını hatırlatarak; ormanlarımızın, su varlığımızın önce korunması, sonra geliştirilmesi gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz. Özellikle, su varlığımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için Türkiye’de suya dair mevcut 40’ı aşkın yasal düzenlemeyi toparlayacak; bir çerçeve yasasına ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye’de insanın parçası olduğu üstün ekosistemin yararını koruyacak nitelikteki Su Yasa Taslağı’nın gerekliliğinin bir kez daha altını çiziyoruz.

Türkiye Çöl Olmasın!                                                                                                         

                                                                                     TEMA VAKFI BURDUR TEMSİLCİSİ

                                                                                                    Gülser Bülbül

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV